Ahududu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ahududu, görünüşü ile böğürtlene ve çileğe benzetilen meyve türü olmaktadır. Sonbahar ve yaz aylarının lezzetli meyvelerinden olarak tüketilmektedir. Gülgiller ailesinin parçası olup anavatanı Amerika, Asya ve Avrupa ülkeleri olup yetiştiriciliği de sağlanmaktadır. Meyvenin kütüğüne baktığımızda eski zamanlara dayandığını görmekteyiz. Kırmızı renge sahip sulu, etli üzümcüklere benzeyen yapıları vardır. Tat olarak lezzetli ve hoş tadı damağınızda unutulmaz olur. Tadı ile doyumsuz bir tat olduğunu göz önünde bulundurmamız gerekmektedir.

Lezzetli odluğu kadar sağlığımızı da etkilemektedir. Doğada bulunan her meyvenin farklı özellikleri olsa dahi lezzet konusunda en iyileridir. Bünyesinde barındırdığı vitaminler ile sağlığımızı koruyacaktır. Tüketeceğiniz 100 gram ahududu besin değerleri sayesinde sağlığınızı korumuş olacaktır. Az miktarda yağ bulunduğu gibi potasyum bakımından zengin olmaktadır. Kolesterol bulunmaması ile birlikte tüketmenizde herhangi bir sakınca bulunmayabilir. İnsan sağlığı açısından ihtiyacımız olan B1, B2, B3, B6, C ve E vitaminleri bakımından zengindir.

Ahududu ile damar ve doku büzücü özelliği bulunarak bize sağlık getirmektedir. Kadınlar için beyaz akıntının önüne geçmesine yardımcı olur. Regl dönemlerinin düzene girmesini sağlayarak ağrılı geçmesinin de engellemektedir. Doğum sancılarını azalttığı gibi doğum esnasında ağrılarınızı denge sağlayacaktır. Kadınsı olarak kişiler kansere yakalanmaması için tüketebilecekleri meyveler sınıfındadır.

Ateş dürücü etkisi olup terlemenin de önüne geçer. Boğaz ve bademcik ağrılarını engellediği gibi kişilerin kendilerini daha iyi hissetmesini sağlamaktadır. Diş eti kanaması ve ağız ülseri içinde birebir olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here