Okul

Akarsu Yatağı Nedir

Akarsu yatağı yeryüzünün üstünde ve yeraltında belli bir akarsu yolunun eğim boyuna sürekli akmasıdır. Akarsu yatağı suyun akışına bağlı olarak zaman içinde devamlılığını sağlamasıdır. Akarsular genelde tatlı sudan oluşur, yeraltından çıkması ya da akarsuyu besleyen çeşitli noktalardan gelen sularla devam eder. İnsanlar akarsulardan faydalanarak su ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Akarsu yatağının başlangıcı suyun geldiği noktadan itibaren devam eder. Akarsuyun akmış olduğu yer çukura benzer hal alarak bu kısma akarsu yatağı adı verilir. Ülkemizde akarsuların etkisiyle oluşan akarsu yatakları mevcuttu bunlar çay, dere ve nehir gibi isimlerle adlandırılmaktadır. Akarsu yatakları suyun aşındırma etkisiyle birlikte kendine yol oluşturmasıdır. Toplanan sular burada yol oluşturarak akarsu yatağına can vermektedir.

Wikipedia bilgi kaynağında; akarsu yatağı aktığı çukurlara denir. Akarsu kıyı noktalardan kendilerine yol oluşturarak suyun doldurduğu kısımdır. Akarsu yatağı bir akarsuda akan suyun aktığı yerdir.

akarsu-yatagi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu