Okul

Akdeniz Bölgesinin Bitki Örtüsü

Akdeniz bölgesi yazın sıcak ve kurak geçer, kışın ılıman hava hakimdir. Maki bitki örtüsüne sahip olan bölgemizdir. Sıcaklara ve kurak mevsimlere dayanıklı bitki türlerinden oluşur. Yağışın az olmasından dolayı fazla duya ihtiyaç duymayan kızılçam, sarıçam, karaçam ormanları oluşmuştur.

Maki iklimi, 1-2 metre uzunlukta küçük ağaç ve çalılardan oluşur. Kapladığı alanlara makilik denir. Ormanlık alanların yangından dolayı tahribat olmasından dolayı çalılar ortaya çıkmıştır. Sert yapılı dikenli ağaç yapılı çalılıklar yetişmiştir. Sıcaklara dayanıklı olan bitki türleridir. Makiliklerde bir çok ağaç türü yetişir. İğne yapraklı ağaç türleri sık görülür. Geçit vermeyecek kadar yoğun olarak birbirlerine yakınlardır. Akdeniz bölgesinde denize bakan bölgesinde yoğun iğne yapraklı çalılıklar vardır.

Maki bitki örtüsü Akdeniz bölgesinin bitki örtüsünün adıdır. Bodur ağaçlar ve çalılardan oluşur. Kurak olması ile suya ihtiyaç duymayan bitki türleri için elverişlidir. Ağaç ve çalı türleri dikenlidir. Kurak ortamlara uyum sağlayan yapıya sahiplerdir. Denize bakan kısımlarda maki bitki örtüsünün etkisi sık görülür.

Akdeniz ve Güney Ege bölgesinde yoğun olarak görülür. Marmara ve Karadeniz kıyılarında da görülen ürdendir.

akdeniz

2 Yorumlar

  1. harika olmuş elinize sağlık saolun ödevime işe yaradı kısa ve öz harika :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu