Akreditif Nedir? Ne İşe Yarar

Uluslararası ticarette kredi mektubu, vesikalı kredi, ticari kredi mektubu gibi isimler de alabilen akreditif nedir ?

Akreditif Nedir

Akreditif, finansal bir kurum tarafından düzenlenen belgedir.Bu belge,söz konusu olan menfaattara, belirtilen miktardaki ödemelerin yapılması için hazırlanır. Dış Ticarette Akreditifin Yeri Akreditifi daha geniş bir açıdan, dış ticarette kulanılan ödeme yöntemlerinden biri olarak tanımlamak da mümkündür. Dış ticarette kullanılan ödeme yöntemleri, ithalat ve ihracatçılar açısından risk arz edebiliyor. Bu noktada akreditif, riskleri belli ölçülerde sınırlamaya yarıyor.

Akreditif Riskleri Nasıl Azaltıyor

Akreditif, ödeme işlemlerini yapan bankalara belli sorumluluklar vererek risk faktörünü aşağı çeker. Diğer hiçbir ödeme yönteminde banka sorumluluğu bulunmazken, akreditifte akreditifi açan bankanın yükümlülükleri vardır.

Akreditifin Tarafları

Amir: Alıcı taraftır. İthalatı yapandır ve satıcı ile yaptığı alım anlaşmasına uygun olarak akreditif açmak üzere talimat verir.

Amir Banka: Alıcı başvurusu ile akreditifi açan bankadır. İhracatçı, gerekli belgeleri tam olarak teslim ettiğinde akreditif bedelini öder.

Lehtar: Satıcı konumundadır. Alıcı ile sözleşme gerekliliklerini yerine getirdiği takdirde kendisine akreditif ödemesi yapılır.

Lehtar Bankası: Muhabir bankadır. Tek yükümlülüğü lehtara akreditif şartlarını iletmektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here