Aksiyon Sahneleri Nasıl Çekilir

Çekim esnasında kullanılacak teknikle birlikte aslında bir montaj yani kurgu tekniğidir. Bir aksiyon sahnesinin aksiyon sahnesi olabilmesi için hem çekim esnasında hem de çekim sonrasında uğraşı gerektiren birçok işlemden geçmeli ve her bir detaya özenle dikkat edilmesi gerekir. Bu konuyu biraz daha açacak olursak öncelikle bu sahnelerin çekim öncesi hazırlığına daha sonra çekim esnasında dikkat edilmesi gereken şeylere ve son olarak da kurgu aşamasında yapılması gerekenlere dikkat çekmek gerekir.

Çekim öncesi hazırlıkta yapılması gereken şeylerin başında öncelikli olarak oyuncu ile prova kısmı vardır. Bir aksiyon sahnesinde oyuncu nerde ne yapacağını çok iyi bilmeli ve buna kendini çok iyi hazırlamalıdır. Yumruğu neresine yiyeceğini, bomba patladığında ne tarafa yatacağını çok iyi ezberlemelidir. Oyuncu provası dışında makyaj ve teknik hazırlıklar tam olarak yapılmalıdır. Örneğin bir insanın vurulacağı bir aksiyon sahnesi için kişinin vücuduna mermi isabet edecek yerler kan torbaları ile belirlenmeli ve o torbaların tam zamanında patlatılıp mermi girmiş etkisi yaratması için zamanlama çok iyi ayarlanmalıdır. Bu ve bunun gibi birçok detay, çekim öncesinde tam anlamıyla hazırlanarak çekime girilmelidir.

Çekim esnasında uygulanacak şeylerin başında ise kullanılacak açıların zenginliği ve sahnelerin değişkenliği gelmektedir. Bunun yanında ise hareketli kamera açıları ve aksiyon ile özdeşleşmiş olan nesne ya da karakter takibi tekniği yani kameranın objeye odaklanması olgusu dikkate alınmalıdır.

Bütün bunlar ile harmanlanan sahne çekimleri kurgu aşamasında özellikle ses efektleri ve görüntü efektleri gibi birçok efektle desteklenmeli ve izleyiciye hazır hale getirilmelidir. Bu aşamada ses efektleri sayesinde zayıf bir yumruk güçlü bir hale dönüştürülebilir ya da patlayan kan torbası görüntü efektleri ile etten fışkıran kan şeklinde gösterilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here