Okul

Akut Nedir Kısaca

AKUT (Arama Kurtarma Derneği) olarak depremzedeler, kazazedeler, dağlarda mahsur kalan kişiler ve doğal afetlerde kaybolanların bulunması için faaliyet gösteren dernektir. İlk kurulduğu günden itibaren gönüllülük esası ile çalışmalarını sürdürmektedir. AKUT derneği 1996 yılında kurularak bünyesinde profesyonel dağcıları barındırmaktadır. Aldıkları özel eğitim ile ihtiyaç olduğu anda faaliyete geçerler.

AKUT, kendine arama kurtarmayı hedef olarak belirlemiştir. Marmara ve Yunanistan-Atina depremlerinde aktif olarak arama kurtarma çalışmalarına katılmıştır. Sadece ülkemizde değil ihtiyaç olan her yerde görev almaktadırlar. Uluslararası faaliyet gösterdikleri gibi yaşanan depremlerde sürekli yardıma koşmuşlardır. Birleşmiş Milletler şemsiyesi adı altında Arama Kurtarma ekibine dahil olmuşlardır. Uluslararası standartlara uygun arama-kurtarma ekiplerinden biri haline gelmiştir.

Gücünü vatan ve millet sevgisinden alan AKUT, çalışmalarında tüm dünya ülkelerinden destek görmektedir. Özverili ve kararlılıkla çalışmalarını aralıksız olarak sürdürmektedirler. Sosyal sorumluluk anlayışını benimseyerek seminerler ve çalışmalarda bulunmaktadır. Doğal afetlere ve depreme karşı halkı bilinçlendirmek için düzenli olarak seminerler düzenleyen dernektir.

Sizde AKUT’un faaliyetlerine destek olmak için bağışta bulunabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu