Alışveriş Bağımlılığından Nasıl Kurtuluruz

İnsanların hayatlarında vazgeçemediği şeyler arasında alışveriş bağımlılığı gelir. Peki, hiç düşündük mü bu alışveriş bağımlılığından nasıl kurtuluruz? Bu fikir genellikle bağımlı olan insanlara uzak gelir. Çünkü gezip dolaşıp çılgınlar gibi para harcamak her zaman güzel gelir kulağa.

Peki, hiç düşündünüz mü bu bağımlılık neden oluşuyor. Araştırmalar sonucu bu bağımlılığın sahibi insanlar genellikle yalnız, kendini değersiz hisseden ve buna benzer birçok duygusal hassasiyete sahip kişilerde meydana geliyor. Aslında kulağa hoş bir eda ile gelen bu bağımlılık bir süre sonra kişide aşılamayacak bazı hastalıklara sebep olabilir.

Kısaca bu bağımlılığa sebep olan durumlara göz atalım:

– Sahip olma hissi
– Değersizlik hissi
– Çocuklarla olan sağlıksız iletişim

Buradan bakıldığında aslında küçücük gördüğümüz sorunların devleşerek bir hastalığa veya bağımlılığa sebep olduğunu görüyoruz. Çocukluktan bu yana hırslı yetiştirilme sonucu o çocukta hırs sahip olma arzusuna ve bu gerektiğinden fazla bir raddeye geldiğinde önlenemeyen bi arzu haline gelir. Bir diğeri ise insanların paylaşımları farklı taraflara kaydığından aradaki değer hissi azalır ve eşyalara karşı merak oluşarak kişinin aslında birbirine vereceği değer eşyaya yansır. Sonuç olarak da kişiler arası değersizlik ortaya çıkar. Bu değersizlikle birlikte çocuklar ve ebeveyn arasındaki diyalog da kopmuş hale gelir ve aileden bağımsız bireylerle birlikte sağlıksız iletişimle nesiller yetişir. Bizler eşya alarak mutluluğumuzu satın alamayız. Bize lazım olan tek şey hayatımızı güzel ve mutlu geçireceğimiz aile bireyleri. Bunları da bencillikle değil birbirimize ayıracağımız vakitlerle kazanabiliriz. Eğer sizlerindi böyle tutkuları varsa bir durup düşünün hayatınızın analizi yapın ve geç olmadan birbirinizin kıymetini anlayın. Eğer kendiniz başa çıkamıyorsanız da bir uzmandan yardım alın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here