Alışverişte Tasarruf Nasıl Yapılır

Günlük hayatımızın en önemli aktivitelerinden biri olan alışveriş; kimimiz için stres atmanın en güzel yolu olmasına rağmen bazılarımız için para israfından başka bir şey değildir. Ancak düşünülenin aksine alışveriş yaparken çok fazla para harcamak zorunda değiliz. Nasıl mı? Alışverişte tasarruf mekanizmasını harekete geçirerek.

Peki, nedir bu alışverişte tasarruf mekanizması? Bize ne yarar sağlayacak? Bu soruların cevaplarını ve nasıl yapacağınızı bu makalede sizlere anlatacağım.

Öncelikle şunu mutlaka bilmelisiniz ki; alışveriş yapmak sizin için bir zorunluluk veyahut başlı başına bir stres atma etkinliği değildir. Alışveriş; ihtiyaçlarınızı bütçeniz doğrultusunda yaptığınız bir eylemdir. Bu bütçeyi de akıllıca kullanmak sizin elinizde. Doğru kullanılmış bir miktar para ile ihtiyaçlarınızı gereken ölçüde karşılar, aynı zamanda stres atmış olursunuz. Elinizdeki parayı akıllıca kullanmak için size birkaç ipucu vereceğim;

1-) Önceliklerinizi belirleyin!

Evet, alışverişe çıkmadan önce alışveriş listesi yapmayı hepimiz biliyoruz artık. Ancak bu liste gelişigüzel değil, öncelik sıralamalarınıza göre yapılmak zorundadır. Zaten birkaç kışlık botunuz varken, sırf güzel gözüktüğü için yeniden bir bot almanıza gerek yok!

2-) Bütçenizi sınırlayın!

Yapacağınız alışveriş için yeteri miktarda hatta çok daha fazla miktarda paranız olabilir. Ancak konu tasarrufsa bu paranın miktarını ve fazlalığını hemen unutmalısınız. Kendinize günlük, haftalık, aylık ve yıllık kotalar koymalı ve bu kotaları aşmayacak şekilde alışveriş yapmalısınız.

Bu tavsiyeler sizi biraz sıkacak, zorlayacak gibi gelebilir. Ancak sonrasında tasarruf yaparak elinizde kalan parayı görünce siz de gerçekten hayret edeceksiniz.
Unutmayın! Kendinizi sınırladıkça tasarruf yapmak daha kolay, yaptığınız alışveriş daha verimli olur. Daha doğru olan şeylere gereken parayı ayırmaya başlarsınız. Bu alacağınız önlemler asla sizin hayatını zorlaştırmak için değil, bilakis hayatınızı daha da kolaylaştırmak içindir. Tasarruflu kalın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here