Okul

Allah Niçin Doğru ve Dürüst Kimselerle Birlikte Olmamızı İstemektedir

Toplum içinde düzenin sağlanması, insanların birlik beraberlik içinde yaşaması bir millet için en önemli değerlerdendir. Birbirine güvenen insanların yanı sıra doğru, dürüst ve güvenilir olmaları yarar sağlar. İnsanların ilişkilerinde düzelmeler, sorunların aşılmasında etkiler olur. İnsanların bir arada yaşayarak yaşamlarını güzel şekilde sürdürmelerinde de etkili olur. Allah kullarından doğru ve dürüst kişilerle birlikte olmamızı istemiştir.

Doğru dürüst bir kişi toplum içinde saygınlık kazanmış insandır. Güzel huylara sahip olduğu gibi ahlaklı, sevilen, sayılan insan olması bizimde onla beraber olmamızla beraber o güzel huylarına sahip olacağımızdır. Doğru kişinin seveni olduğu gibi bizimde dostumuz olacaktır. Onun gibi örnek bir insan olacağımız gibi hatalarımızdan arınarak doğru yolda olacağımızdır. Ahlakımızı geliştireceğimiz, kendimizi düzeltip toplayacağımız, erdemli bir insan olmanın yolunda en büyük katkılar olacaktır.

Kendi nefsine yenik düşmeyerek doğru yoldan ayırmayan insanlar her zaman takdir edilerek kazanırlar. Yaptıkları işlerde hayır bereket olur. Doğru bildiği yoldan ayrılmayarak sahip olduklarına razı gelip şükretmesi de önemlidir. Her insanın doğru dürüst olmasını bekleyemeyiz ama o kişilerle birlikte olmak bizi Allah yolunda güzel yerlere getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu