Okul

Allah’ın Eşi ve Benzeri Yoktur Sözünün Anlamı

Allah’ın eşi ve benzeri yoktur. Kainatın yaratıcısı, insanlara hayat veren, merhametli yaratıcımızdır. Sonsuz şükürler olsun ki bize yaşam verdi, doğruyu ve yanlışı göstererek gözlerimizin açılmasını sağladı. Allah birdir, tektir ondan başka ilah yoktur. İman edeceğimiz tek ilahtır.

Yaratılan her şeyin tek yaratıcısı var o da Allah’tır. O’nun eşi ve benzeri bugüne kadar olmadı gelecekte de olmayacak.

Allah’ın evrendeki düzeni yaratırken her şeyi hesaplamıştır. Mutlak gücün sahibi olan rabbimiz her şeyi bilerek yapmıştır. Geleceği ve geçmişi bilen tek kişidir. Eşi ve benzeri olması başka bir tanrının olması demektir. Tanrı, İsa, Kutsal ruh inancı tam ve net cevap vermektedir. Allah’ın ortağı, benzeri, eşi, ona yakın kimse yoktur. Tek biri varsa o da kendisidir. Kimseye muhtaç değil, muhtaç olmamış ve geleceğin sahibi olandır. Her şeyi bilen, gören, işiten, duyandır. Her canlı, her ölümlü Allah’a muhtaçtır.

Müslüman biri Allah’ın varlığını sorgulaması günah sayılır. Kalben inanmalı ve inancını sorgulamamalıdır. Yaratıcımızın sağladığı her şeye sonsuz minnet duygusu ile yaşamalıdır. Emir ve yasaklarına harfiyen uyarak hayırlı kullardan olmalıdır. Dünya hayatı gelip geçicidir sonsuz hayat Allah’ın takdirinde olmaktadır.

arapca allah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu