Alternatif Tıp Nedir

Hepimizin son zamanlarda çok duyduğu belki de uyguladığı Alternatif Tıp hep birlikte bakalım. Alternatif tıp, modern tıbbın çözüm bulamadığı hastalıklara bitki kaynaklı ürünler ile çözüm aranmasıdır. Alternatif tıp, tamamlayıcı, integratif tıp olarak da bilinmektedir. Özellikle gelişmiş ülkelerde bitkisel ilaç karışımları oluşturmak ve bu ilaçların satışı ön plandadır.

Modern tıbbın çare bulamadığı, tedavi sürecinin yetersiz kaldığı hastalıklarda ön plana çıkmaktadır. Genellikle kronik hastalığı olan kişilerin yorucu ve uzun tedavi sürecinden kurtulmak için başvurduğu yollardandır ve insanlara umut ışığı olmaktadır.

Modern tıp zaman zaman alternatif tıbbı reddetmektedir. Modern tıpta ilaçların insan vücudunu fazla etkilemeyen ve hastalıklara göre değişen bazı yan etkileri vardır. Fakat alternatif tıpta ilaçların yan etkileri tam olarak araştırılmamıştır. Ve bu ilaçlar vücuda zarar verebilmekte ölüme dahi yol açabilmektedir. Ayrıca hastaların bilinçsiz kullanımlarında bu yan etkilere sebebiyet vermektedir. İlaç ile bitki etkileşimi vücuda zarar verebilmektedir.

Alternatif tıbbın etkili olması için neler yapabileceğimize göz atalım.

– Uygulanacak yöntem bilimsel gereklerle uyuşmalıdır.
– Bu tedavinin modern tıp ile mümkün olmadığından emin olunmalıdır.
– Alternatif tıptan para kazanmak, suistimal etmek isteyen kişiler tespit edilmelidir.
– Aldığımız ilaçlar veya uygulanacak yöntemler araştırılmalıdır.
– Bu alanda çalışan kişiler belli eğitim görmüş ve işini önemseyerek yapan kişiler olmalıdır.

Şimdi size çok yaygın kullanılan bazı alternatif tıp yöntemleri hakkında bilgilendireceğiz.

Sülük tedavisi: İbn-i Sina tarafından da yıllarca uygulandığı ve kitaplarında yer verdiği yöntem yıllar sonra tekrar uygulanmaya başlanmıştır. Sülük tedavisinin göz, diyabet, bağışıklık gibi birçok hastalığın tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir.

Homepati: Dünyada yaygın olarak bilinen ülkemizde yeni uygulanmaya başlayan etkili yöntemdir. Benzerin benzerle iyileşeceği prensibiyle çalışır. Materyallerin frekansını kullanma yöntemidir.

Fitoterapi: Ninelerimizin gözlem ve deneyimleri ile hazırladıkları karışımların bilimsel olarak araştırılmasıdır.

Nörol terapi: Genelde cilde yapılan kısa etkili anestezik iğneler ile kişi bedeninin etkili iyileşmesi sağlanır. İlaçla tedavi edilemeyen ağrılarda kullanılır.

Hipnozi: Kişiyi çevresel uyaranlara karşı kapatarak pozitif düşünce yükleme yöntemidir. Film veya dizilerdeki gibi kişi tam trans olmaz bilinci yerindedir.

Oksijen, solunum, ozon yöntemi: Oksijen vücudumuz için çok gerekli, tüm işlevlerin gerçekleşmesini sağlayan gazdır. Beden ve ruh halimize etki ettiği bilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here