Altın Otu Nedir Faydaları Nelerdir?

Altın otu halk arasında (güve otu, altın çiçek ve ölçmez çiçek) otu olarak bilinir. Otsu bitki sarı renge sahip çiçekleri ile diğer çiçeklerden ayrılmaktadır. İsmini de sarımsı rengi olan çiçeklerden almıştır. Çiçeğin kumarin, flavonlar, reçine, uçucu yağlar ve acı madde bulunur. Çok yararlı madde olduğundan dolayı çeşitli karışımlar sayesinde tüketilmektedir.

Sarı yapraklara sahip olan bitkinin boyu 15-25 cm arasında değişiklik göstererek 50-60 santimetreye kadar ulaşabiliyor. Altın otunun bir diğer özelliği yetiştirildiği toprakların özelliklerini emerek değişik şekilde mineraller taşır. Bitki ne kadar verimli toprakta yetişirse eğer o kadar verimli faydalı olmaktadır.

Bitkinin yetiştirilmesinde botanikçiler, bahçıvanlar kendi imkanlarıyla büyütebilir, ihtiyaç duyulan bakımı yaparak yetiştirebilirler. Her altın otunun kendi içinde türden yetiştirilme, ortak özellikleri ve kendi türlerine ait farklı hasat zamanları vardır. Yetiştirici birinin altın otu bitkisinin hangi türden olduğunu bilmeleri gereklidir. Geç toplanan veya kurumaya yakın toplananlara göre ayrılabilir.

Altın otunun faydaları nelerdir?

İdrar yolu hastalıkları ve böbrek hastalıklarında etkili bitkidir. Böbrek tembelliği, idrar yolları tembelliği, böbreklerde taş sorunları, böbrek ve idrar yollarında kum ve iltihaplanmaların önüne geçmektedir.

İdrar söktürücü özelliği sayesinde ödem sorunu yaşayan kişiler için kullanılması önerilen bitkilerdendir. Safra kesesinde iltihap sorunu yaşayan kişiler altın otu ile çözüm bulabilir. Tuvalete çıkma sorunu olan basur sorununda sindirim sistemini çalıştırarak kişinin rahatlamasını sağlar.

Midesinde hazımsızlık sorunu olan kişilerde altın otu bitkisi sayesinde önüne geçmesi mümkündür.

Kadınların regl adet döneminde yaşadığı ağrılı sancılı dönemi azaltmaktadır. Rahimden gelen iltihaplanmanın yok edilmesi ve akıntıların önüne geçilmesinde yardımcıdır.

Mafsal ağrısı yaşayan birinin, romatizma ağrıları çeken biri, siyatik ağrıları olan kişilerin tedavisinde kullanılmaktadır.

Vücutta mide suyunun eksilmesi, pankreas salgısı ve safra suyunun azalmasında altın otu bitkisi kullanılmaktadır.

Altın otu bitkisi nasıl kullanılır?

Altın otu bitkisi en çok kurutularak kullanılır. Bitkinin üzerinde sarı çiçekler toplanır, kurutularak kaynatılarak içmek için su hazırlanır. Çay şeklinde 1 çorba kaşığı miktarında kurutulmuş otun 400 gram kadar suda demlenerek hazırlanmaktadır. Günde 3 sefer olmak üzere içilerek tüketilmelidir. Demlenen karışım bekletilerek süzüldükten sonra faydası daha çok görülür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here