Amerika Başkanı Kimdir

1792’den beri Amerika Bileşik Devletleri her 4 yılda bir başkan ve başkanın yardımcısını seçmek amacıyla Kasım ayının iki veya sekizinci günleri arasında sandık başına gider. En son olan başkanlık seçimi ise 8 Kasım 2016 tarihinde gerçekleşmiştir. Aslında Seçimlerde, seçmenler doğrudan başkanı ve yardımcısını seçmezler. Seçmenler genel olarak kendilerini temsil eden kişiyi seçerler. Seçimler kurulu ise seçimlerden sonra bir araya gelerek başkan ve yardımcısını belirlerler. Sonuçlar seçimler den sonra süregelen ocak ayında ABD kongresi başkan ve yardımcısını onaylar herhangi bir sorun çıkmaz ise 20 Ocak tarihinde yeni başkan ve yardımcısı görevine başlar. Sorun veya haksızlık tespit edilmesi durumunda ya tekrar sandıklar ve oylar sayılır ya da seçim tekrarlanır. Peki, 2016 ve 2020 yılları arasında görev yapacak olan Amerika’nın başkanı kimdir?

Trump

8 Kasım 2016 tarihinde yapılan seçim ile Donald Trump Amerika Birleşik Devletlerinin yeni başkanı seçilmiştir. Donald Trump seçimlere Cumhuriyetçi Partinin bir adayı olarak katıldı ve Hillary Clinton’ı saf dışı bırakarak Amerika’nın 45. Başkanı seçildi. 20 Ocak 2017 tarihinde ise Barack Obama’dan görevi devraldı.

Kimdir?

Donald, Pensilvanya’da kurulmuş olan Wharton Enstitüsünde işletme eğitimi aldı. Okuduğu dönemde ise babasının inşaat ve emlak firmasında çalıştı. Okulu bitirdikten sonra birçok yapı inşaat etti ve Amerika’nın önde gelen emlak zenginlerinden biri halini aldı.2000 yılında Reform Partisinin başkanlık adaylarından biriydi. Dünyanın en zengin 400 insanından biri olan Trump, 2015 yılında Cumhuriyet Partisi ile Amerika’nın başkanlık seçimlerine aday olacağını açıkladı. Demokrat Parti adayı olan Hillary Clinton ile yarışan Trump birçok sakıncalı eyaletten öne çıktı ve 2016 yılında ise Amerika’nın yeni Başkanı olarak seçildi. Seçimler ve sonrasında yaptığı açıklamalar ile birçok insanın tepkisini çekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here