Okul

Anadolu Selçuklu Devleti Hakkında Bilgi

Anadolu’da kurulan ilk Türk İslam devleti olma özelliğini taşıyor. Uzun süre saltanatı bölgede sürdürmüştür 1077-1308 yılında yıkılmıştır. Anadolu’nun Türkleşmesinde ve Haçlı seferlerine savaşlarda önemli rol üstlenmiştir. Kurucusu Selçuk beydir.

İznik’i başkenti olarak kabul ettiler, Süleyman Şah Marmara denizi’ne kadar Anadoluyu ele geçirdi. Bizanslılara karşı önemli savaşlarda bulundular kazanarak Türk egemenliğini sürekli hale getirdiler, Bizans devleti Anadolu’yu ele geçirme çabalarına misilleme ile karşılık verdiler.

Devlet yapısı örgütlenme yapısı olarak diğer islam devleti ile aynı olmuştur. Türk gelenek ve göreneklerinin yönetim şeklinde önemli rol üstlenmiştir. Devletin sahip oldukları hanedanın ortak malları olarak kabul edilirdi bu yüzden eyalet yönetimine geçilmiştir. Egemenlik üzerinde sahip olunan toprak, mal mülk ve yetkilendirme tek bir kişi tarafından Sultan tarafından yapılıyordu.

Yıkılış döneminde Sultan’ın yeterince eyalet üzerinde etkisi bulunmuyordu. Taht kavgaları ve parçalanma en önemli sebeplerden birisi olmuştur. Haçlı seferleri sırasında olan taht kavgası devleti zayıflatır ve Oğuz isyanları başladı. Şehzadelerin sancakları ile ayrılışları olmuştur. Gazneliler ve Karahanlılar bölgede söz hakkı sahip olmak için istila başlatması.

anadolu selçuklu devleti
anadolu selçuklu devleti sınır haritası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu