Okul

Anayasanın 74. Maddesi Bize Hangi Hakkı Verir

Anayasa bize Türk Cumhuriyeti içersinde sahip olduğumuz hakları tanımaktadır. Yasal olarak yargı üzerindeki haklarımızın bütünlüğünü korur. Anayasa insanlar için yapılmış olup ülke yönetiminde yetkilidir. Anayasaya aykırı kanun ve yasa çıkartılıp kabul edilemez. Aykırı hareket edilmediği gibi konuşulması yasaktır. Biz vatandaşlara verilen haklar 74. madde içersinde de vardır.

Anayasa’nın 74. maddesi vatandaşlarına kendi haklarını koruma ve dilekçe ile birlikte şikayet etme hakkını vermiştir.

Bilgi edinme, anayasal hak olup vatandaşlara verilen genel haklardan birisidir. 1982 yılı Anayasasına baktığımız zaman 74. madde “Dilekçe Hakkı” olarak vatandaşların kamu ile ilgili şikayet etme hakkı tanımıştır. Dilekçe yolu ile yetkili makam ve TBMM başvuru hakkı sayesinde etkilendirmiştir.

Dilekçe hakkı ile bilgi edinme hakkı verilmiştir. Şikayet edilen kurum, makamlar, TBMM gibi yerler dilekçenize dönüş yaparak cevaplamak zorunda olmuşlardır. Dilekçe hakları insanları yönlendirip bilgi vermektedir. Her alanda dilekçe verebilir kamu yönetimleri bunları cevaplamak zorunda olmuşlardır.

Dilekçe hakkımızı her alanda kullanabiliriz. Okul, kamu, hastane, TBMM, bakanlıklar, beldeler, valilik, kaymakamlık bütün kamu kurumları olup devlete bağlı yerlerde dilekçe verme hakkına sahipsiniz. Dilekçe hakkınız Anayasa’nın 74. maddesi ile insanlara verilmiştir. Dilekçe hakkını kullanarak bilgi edinebilirsiniz.

okul dilekçeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu