Animasyon Filmleri Nasıl Yapılır

İlk animasyonlar birkaç kağıda istenen resimlerin çizilmesi ve kâğıtların hızlıca geçirilmesi veya bir çemberin içine konup döndürülmesi ile yapılıyordu. Animasyonun sözlük anlamı canlandırmadır.

Animasyon filmler yapımcıların en çok tercih ettiği çalışmalar arasındadır. Birçok farklı türlerde uygulamalar yapılabilir. En yaygın olan 3D Animasyon, Çizgi Animasyonu, vektörel uygulanan animasyonlar ve grafik tasarımlarla oluşan animasyonlar gibi birçok türde uygulamalar vardır.

Animasyonların en çok tercih edilmesinin sebebi hikaye anlatımı için değil, çoğu zaman bir konuyu en hızlı ve en eğlenceli yoldan insanlara anlatmak için de kullanılır. İnsanların dikkatleri dağılmadan anlatılmak istenen mesaj eğlenceli bir şekilde iletilebilir.

Bir animasyon film için öncelikle konsept tasarım hazırlanır. Bu konsept tasarım karakterler, araçlar, evler vs gibi modellerin tasarım aşamasına geçmeden hazırlanmasıdır. 3D aşamasına geçilir ve bu aşama oldukça zor ve uzun bir süreç alır. 3D nedir? 3D nesnelerin karakterlerin her açıdan görülmesidir.

Bir diğer hazırlık aşaması mekan hazırlığıdır. Mekan modellemesi çok önemlidir. İzleyicileri çekici bir özelliğe ve tasarıma sahip olması gerekir. Mekan tasarımlarının insanlara hissettirdiği duygu konu anlatımına büyük destek sağlar.

Seslendirme aşamasını da unutmamak lazım. Karakterlerin özelliklerine en yakın ve uygun olan ses tonlarını da eşleştirmek oldukça kolay bir iş değildir. Seslendirme sonrası bütün bu hazırlıkların hareketlenmesi vardır.

Animasyon filmlerinin yapılması ekip işidir. Bir karakter veya bir modelleme üzerinden birden çok çalışanın emeğinin olduğu unutulmamalıdır. Birçok firmanın vermek isteği mesajı doğru ve eğlenceli olarak anlatmak için animasyon filmlere başvurması tercihlerin en başında gelmeye başlamıştır.

Yurtdışında görsel efekt ve sinema sektöründe oldukça yaygın olarak kullanılan 3D animasyon filmlerin yapım aşamasına ülkemizde oldukça gelişmekte ve yurtdışı kalitesine gittikçe yaklaşmaktayız. Günümüzde 3D ve 2D animasyon tekniği kullanılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here