Araba Debriyaj Arızaları

Debriyaj, manuel ve yarı otomatik vitese sahip araçlarda kullanılan; Şanzumanın sahip olduğu potansiyel gücün motora iletilerek aracın ilerlemesini sağlayan araçtır. Debriyaja basılması halinde şanzumandaki dişlilerin birbiri ile ilişkisi kesilir ve motorun rolantide çalışması sağlanır.

Debriyaj Hangi Durumlarda Kullanılır?

– Araca ilk ivme kazandırılırken,
– Vites değiştirilirken,
– Araç durdurulurken.

Debriyajın Arızalı Olduğu Durumlar Nelerdir?

Vitesteyken ilerleyen araç vitesi kendiliğinden boş konumuna atıyor ise, Rampada kalkarken araca gaz verildiği halde istenilen verim alınamıyorsa yani araç geri kaçma eğiliminde ise, Yüksek viteslerde (3,4,5) giderken aracın devri yükseldiği halde hızlanamayıp sonradan hızlanıyorsa ve Düşük viteslerde araçtan yoğun bir çizdirme sesi geliyorsa, Vites geçişlerinde zorlanma ve ses yapma varsa, Debriyaj pedalı yukarıda kavrıyorsa debriyaj arızası mevcut olabilmektedir.

Debriyaj da sorun olup olmadığını anlamanın diğer yolu el freni çekik bir biçimde aracı kaldırmaya çalışmaktır. Eğer araç kalkmaya hareketleniyorsa debriyaj sağlıklıdır, eğer araç kalkmıyorsa debriyaj da sorun olma olasılığı gayet yüksektir.

Debriyaj Arızaları Nasıl Giderilir?

Debriyaj arızaları baskı balata(debriyaj) setinin değişimi, Debriyaj bilyasının değiştirilmesi, Debriyaj pedalının ayarlattırılması ve kısmen Şanzuman yağının değiştirilmesi ile giderilebilmektedir.

Debriyaj Setleri Ne Kadardır?

Her parçada olduğu gibi debriyaj setlerinin de kalitelisi ve düşük kalitelisi mevcuttur. Bunun yanında araba marka ve modelleri de fiyatları etkilemektedir. Ortalama olarak debriyaj setleri 250 TL ile 800 TL arasında değişmektedir. Tabi ki marka ve modellere göre fiyat aralıkları değişkenlik gösterebilmektedir. Bunun yanında ustaların alacakları işçilik ücreti de fiyatı arttırmaya müsaittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here