Araba Korna Arızaları

Günümüzde araba artık bir lüks olmaktan çıkıp zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir. Sürekli kullanılan araçlarda fazla kullanmaktan kaynaklı ya da bazı teknik sebeplerle bazı arızalar meydana gelmektedir. Araçların her aksamı önemlidir bu yüzden trafikte herhangi bir sorun yaşamamak ya da oluşabilecek kazalara karşı araçların bakımının ve kontrollerinin yapılması şarttır.

Sesli uyarı cihazı olan korna ya da diğer adıyla klakson, karşı tarafın hata yapmasını engellemek ve dikkatini çekmek ya da karşı aracı, yayayı uyarmak adına trafikte çoğu zaman hayat kurtarmakta, büyük sıkıntıların yaşanmaması adına önemli rol oynamıştır.

Korna arızaları nasıl oluşmaktadır?

Arızalar araçların eskimesi ya da zamanında bakımın yapılmamasından oluşacağı gibi sürücü hataları sebebiyle de oluşabilmektedir. Kornaya elektrik veren kabloların çıkmış olması veya temasında problem olması en bilindik arıza sebeplerindendir. Aracın kaza yapması, darbe alması yine korna ilen aracın bağlantısı olan panelin kırılmasına ve çalışmamasına sebep olabilir.

Arıza halinde ne yapılmalı?

Herhangi bir sebepten kornanın çalışmadığı fark edildi ise her markaya göre değişse de genelde direksiyon kısmındaki kapak açılıp kablolar kontrol edilebilir. Eğer kablolara ulaşılamıyorsa ya da sorun halledilemeyecek düzeydeyse güvenliğimiz ve trafikte karmaşa yaşanmaması açısından en yakın tamirci ya da araç servisine başvurmalı bu şekilde seyir edilmemelidir.

Yukarıda sesli uyarının önemimden bahsettik, bunun gibi aracın sesli ya da ışıklı aksamlarının herhangi birinde en ufak bir arıza dahi var ise önemsenmeli oluşabilecek sorunları engellemek için arızanın en kısa sürede engellenmesi sağlanmalıdır. Aksi takdirde büyük sorunlar daha büyük arızalar ya da kazalara sebebiyet verilebilir.

Rahat ve güvenli bir trafik için aracın bakımları aksatmamalı, oluşan arızalar fark edilen anda gidermeli, yayalara diğer sürücülere saygılı davranmalı ve trafik kurallarına uyulmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here