Araba Lastiği Nasıl Seçilir

Lastik Seçimi

Araç lastiği seçmeden önce dikkat edilmesi gereken bir dizi unsur bulunmaktadır. Bunlardan ilki lastik boyutu, türü ve markasıdır. Bu bilgilere lastiğin yanak yüzlerine bakarak ulaşılabilir.

Uzun Vadeli Kullanımda Lastik

Kemik yapı olarak belirtilen bu özelliklerden sonra yapılması gereken diğer bir iş ise; uzun vadede kullanıma uygun olan bir lastik seçimidir. Bu seçim bazen yüksek maliyetler yaratıp cep yaksa da uzun vadede yüksek performans, yakıt tasarrufu ve güvenlik gibi hususlarda önemli rol oynamaktadır.

Lastiğin Hayati Önemi

Zekice yapılan bir lastik seçimi hayati önem taşır. Sağlam bir lastik ıslak bir zemin dahi olsa fren mesafesini en aza indirgeyerek sizi hayata bağlar. Bu mesafeler kimi zaman 1-2 metre gibi minimum aralıklara kadar inebilir. Bunun yanı sıra seçeceğiniz iyi bir lastik; yakıt tasarrufu, güvenlik ve uzun ömür gibi kullanım açısından kullanıcıda memnuniyet bırakmaktadır.

Mevsim ve İklime Göre Lastik

Yaşanılacak ve aracın kullanacak olan ortama göre lastik seçiminin yapılması kimi zaman maddi açıdan yarar sağlamaktadır. Eğer araç karlı yol şartlarında kullanılmayacaksa, standart iklim koşulları için üretilmiş olan yaz lastikleri tercih edilmelidir. Araç kış şartlarında kullanılıp, çeşitli engebeli arazilerde kullanılacak ise sağlam bir takım kış lastiği edinilmelidir. Kış lastikleri, karda ve çeşitli arazilerde kullanım amacıyla özellikle test edilir ve zorlu kış sürüşlerinde yüksek düzeyde güvenlik sağlamaktadır.

Ağır Yükler İçin Lastik 

Araçlar yalnızca ulaşım veya kişisel kullanıma tabii değildir. Eğer araç ağır yükler taşımak amacıyla kullanılıyorsa bu durum hesaba katılıp, lastik seçimi bu hususa göre yapılmalıdır. Doğru yük sınıfına giren lastik seçimi yapıldığından emin olunmalıdır. Bununla birlikte aracın fabrika çıkışlı, üzerinde bulunan lastiklerin hız indeksinin altında bulunan bir değerde lastik değişimi yapmamaya dikkat edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here