Araç Klima Arızası

Araç sahipleri zaman içerisinde araçlarında meydana gelen pek çok sorunun temelinde yatan nedeni anlayabilecek hale gelebiliyor. Uzmanlık gerektiren sorunlar hariç, oluşan basit sorunlara karşı kullanılabilecek pratik cevaplarla anlık çözümler elde edebilirsiniz. Kliması bulunan araba modellerinde de zaman zaman sorunlar ortaya çıkabiliyor. Yaz sıcaklarında araçlar içerisinde ferah ferah seyahat etmek için klima oldukça önemli bir donanım olabiliyor.

Klima Soğutmuyor Arızası

Bu şekilde bir sorun ile karşılaştı iseniz klima sisteminde bulunan gazda sorun olabilir. Çünkü bir kış boyunca kullanılmayan sistem içerisinde gaz yoğunlaşmış olabilir. Bu yoğunlaşma sonucunda ise klima özelliğini kaybetmektedir. Bu durumda önerilen çözüm ise klimanızın gazının değiştirilmesidir.

Klima Sistemindeki Kaçaklar

Klimanın soğutmaması dışında sistemde oluşan kaçaklar nedeni ile de arızalar oluşabilir. Bu kaçaklar gaz basıncı üzerinde değerlerinin düşmesine neden olmaktadır. Sonrasında ise yetersiz bir soğutma ortaya çıkabiliyor. Sistem üzerindeki kaçakların anlaşılabilmesi için kaçak test gazı basılmalıdır. Bu şekilde var olan kaçaklar çok pratik bir şekilde tespit edilebiliyor.

Klima Hiç Devreye Girmiyor Arızası

Belirli arızaların yanında klima bazı durumlarda hiç devreye girmiyor olabilir. Bu durumda birden fazla neden karşınıza çıkabilir. İlk sorun sistem üzerinde hiç gaz olmayabiliyor. İkinci olarak klima müşürü arızalı olabilir. Bu durumda sistem gaz yokmuş gibi algılayacaktır. Sonuç olarak ta klima hiç çalışmaz. Bunlar dışında elektronik problemler de olabilir. Bu problemlere örnek olarak sigortada oluşan ya da role üzerinden yer alan arızalar gösterilebilir.

Ayrıca bunlar dışında klima radyatörlerinde de arızlar olabilir. Radyatör pervanelerinden sadece bir arızalandığı zaman klimanın düzgün çalışmasına da tamamen engel olacaktır. Radyatör üzerinde biriken toz ve kirlerde cihazınızdan verim almanızı engelleyecek etkenler arasında yer alır. Bu nedenle klimadan verim alabilmek için periyodik olarak bakımının yapılması gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here