Araç Vergisi Nedir

Araba satın aldığınızda, araca ödediğiniz ücret dışında her yıl farklı masraflara da para ödemek. Araba bakım giderleri, trafik sigortası ve kasko bedeli, yakıt giderleri gibi harcamaların yanı sıra her yıl Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemek zorundasınız. Arabası olanların her yıl iki defa ödemek zorunda olduğu bir vergi olan MTV, her sene Ocak ve Temmuz aylarında, araba sahibinin bulunduğu ilin vergi dairesi veya anlaşmalı bankaları tarafından tahsil edilir.

Araç sahibi olan herkes Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemekle yükümlü olduğu bir vergidir. Ancak bazı istisnai durumu olan araçlar buna dahil değildir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?
Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme zorunluluğunuz, satın aldığınız motorlu kara araçları aracınızın trafik birimlerince tescil edilmesi ile başlar. Araç, trafik siciline ilk defa kayıt ve tescil edilecekse ve yılın ilk 6 ayı içinde alınmış ise, sene başından; senenin son 6 aydan sonra satın alınmış ise, son 6 aylık dönemin başından itibaren başlar.

Ancak araç trafik siciline daha önceden kayıt ve tescilli olup da, devir veya temlik ile el değiştiriyorsa; bu durumda devir yılın ilk altı ayı içinde yapılıyorsa satın alınmayı takip eden son altı aylık dönem başından, son altı ay içinde satın alınmış ise takvim yılı başından itibaren başlar.

Hangi Araçlar MTV Ödemek Zorundadır?
– Emniyet Müdürlekleri bünyesinde bulunan Trafik şubesine kayıtlı olan motorlu kara taşıtları,
– Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesindeki Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı uçak ve helikopter sahibi olanlar bu vergiyi ödemek zorundadır.
– 2918 saylı Karayolları Trafik Kanunu’na göre Emniyet Müdürlekleri bünyesinde bulunan Trafik şubesine kayıt ve tescil edilmiş bulunan motorlu kara taşıtları,
– Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıt edilmiş olan uçak ve helikopterler,
– Belediye ya da liman müdürlüklerine kayıt ve tescili olan motorlu deniz taşıtları MTV ödemek zorundadır.

Araç Vergisi Hangi Tarihlerde Yapılır?
Araç vergisi birinci taksiti her sene 1 Ocak – 31 Ocak tarihleri arasında; yapılırken ikinci taksiti ise 1 – 31 Temmuz tarihleri arasında yapılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here