Araçlarda Kör Nokta Nedir

Her gün araç kullanan insanların hatta usta şoförlerin bile göz ardı edebildiği bir konu olan kör nokta, telafisi zor kazalara yola açabilecek kadar önemli bir olgudur. Bazı şoförler ise genel kültür olarak kör nokta nedir bilseler de önlemlerini almazlar. Sürüş için koltuğa geçtiğinizde yola çıkmadan önce ilk yapmanız gereken şey aynaların doğru bir konumda olup olmadığından emin olmaktır. Kontrolünüzü yaptıktan ve her şeyin yerli yerinde olduğundan emin olduktan sonra bile gözünüzden kaçmış bir şeyler olabilir.

Örneğin kör nokta dikiz aynasına ve yan aynalara baktığınızda bir fizik kuralı gereği aynaların açısına bağlı olarak göremediğiniz bir alan meydana gelmektedir. Eğer aynalarınızın açısı doğru değilse ve bir kör nokta meydana geldiyse arkanızdaki aracı ve o kör noktada meydana gelen olayları çok geç olana kadar göremeyebilir ve bir kazayla burun buruna gelebilirsiniz.

Kör Nokta Oluşumunu Engellemenin Yolu Nedir?

Şoförlerin çoğu yan aynaları ayarlarken kendi arabasının da bir kısmını görecek şekilde bir açıyı tercih eder. Bu da kör nokta oluşumunun başlıca sebebidir. Yapılması önerilen yan aynaları kendi arabanızı görmeyecek bir açıyla ayarlayarak görüş açısını genişletmektir. Ayrıca yan aynaların üzerine takılabilen kör nokta aynaları ya da biraz daha maliyetli uyarıcı sistemleri mevcuttur. Kör nokta üzerinde durulması gereken bir konudur. Hız limitinin yüksek olduğu şehirlerarası yollarda ya da şehir içi yoğun trafikte motosiklet veya bisiklet gibi fark edilmesi daha zor araçlarla kaza riskini azaltmak için tedbirlerin alınması gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here