Arı Sokmasına Ne İyi Gelir

Baharın gelmesiyle ormanlık ve doğal alanlarda yaşanan bir çok arı sokma şikayeti gelmektedir. Arılar içgüdüsel olarak kendilerini korumak istediklerinden tepki vermektedir. Kışkırtılmadıktan sonra arı saldırısına çok az ihtimalle uğrarsınız. Arılar soktuklarında kuyruklarındaki zehirle beraber iğnelerini bırakır. Arıların insanları soktuktan bir müddet sonra öldüklerini biliyor muydunuz? Ağrı sokmasında acı ve yanma hissedilir, sokulan bölgede kızarıklık meydana gelmektedir. Şiddetli kaşıntılar, ağrılar gören insanların doktorlara başvurması gerekir. Arı sokmalarında doktorluk bir durum yoktur ama alerji gibi yüksek semptomlara rastlanması doktora gitmenizi gerektirebilir. Böcek ısırmalarında da aynı şekilde önleminizi alarak ağrılardan korunabilirsiniz.

Arı sokmasına ne iyi gelir?

Arı sokmasına durumlarında tedavi uygulamadan önce bölgenin temizlenmesi gerekir. Bol sabunlu şekilde suyla temizlenmesi gerekir. Müdahaleler için bölgedeki enfeksiyon yaratıcı bakteriler temizlenmelidir. İlk olarak bu önemin alınması ardından uygulanacak tedaviye geçilebilir.

Arı sokmasında iğneyi çıkartırken uzun tırnaklı biri veya kredi kartı gibi nesne yardımı ile çıkartabilirsiniz. Küçük çocuğu ısırdıysa eğer panik yaparak hareket etmesiyle iğne deri altında kalabilir. Dikkatli şekilde iğnenin çıkarma işlemi yapılabilir.

Ağrıların soktuğu bölgede iğne ucu gözükmüyorsa zorlamanıza gerek yok. Bazen arılar iğneleri ile soktuktan sonra onları bırakmazlar Ancak bazı durumlarda deri altında kalabilir o yüzden dikkatli olmanızda fayda var. Arıların iğneleri kendi içinde zehri barındıran kesecikler olduğundan deri altında kalması ciddi sorunlara sebep olabilir. İğnenin çıkartılmasında dikkatli şekilde bölge sıkıştırmadan yöntem uygulanması gerekir.

Arı sokmasında iğne çıkartıldıktan sonra önerilen bir konuda yoğurt sürülmesi. Kocakarı ilaçlarından kabul edilen yoğurt bölgenin şişliğini alarak ağrının hafiflemesini sağlamakla bilinmektedir. Örneğin arının soktuğu yere bir diş sarımsağı ezerek sürebilirsiniz. Ağrısını ve şişkinliğini alacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here