Sorular Cevaplar

Arkeoloji Müzesi Nedir

Arkeoloji Müzesi Hakkında Bilgi, Arkeoloji Müzesi Kısaca Nedir

Arkeoloji kazıklardan elde edilen tarihi değerlerin bu müzelerde sergilenmesi arkeoloji müzeleri denir. Müzelerin kurulması için bölge tarihi olarak arkeolojik bakımdan önemli bir yere sahip olması gerekir. Arkeolojik alanlarda uzmanlar tarafından kazılar hür dikkat bir şekilde yapılarak çıkartılan kalıntıların zarar görmesi engellenir. Arkeolojik kazılar halka açılarak onların sergilenmesi sağlanır örneğin Efes, Bergama, Milet, Didyma, Side, Afrodisias, Boğazköy, Truva, Ani bunlardan bir kaçıdır.

Ülkemizde arkeoloji olarak çeşitli kazılar yapılmıştır. Tarih öncesi çağladan kalan kalıntılar müzeleri ile birlikte sunulmaya devam ediliyor. Temizlenerek sergilenmiştir. Bakım ve onarımları sağlanır. Toprak altında olan tarihin gün yüzüne çıkması ile heyecanla birlikte eserlerin sergilenmesi gereklidir. Olumsuzluklar olabilir o yüzden milim milim ilerlenerek bunların aşılması sağlanır.

Ülkemizde yabancılar için kazı çalışmaları izni 1840 yılında verilerek eserler bulunarak yurtdışına götürülmüştür. Türk tarihinin kalıntıları için yağmacılık bu dönemlerde başlayarak eserler Avrupa’nın sayılı müzelerinde sergilenmeye devam ediliyor.

arkeoloji müzesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu