Okul

Arşimet Hayatı Kısaca

Arşimet Kısa Hayatı, Arşimet Hayatı Özet

Arşimet Yunan matematikçi, fizikçi, astronom, filozof ve mühendistir M.Ö. 287 – M.Ö. 212 yılları arasında Siracusa Sicilya doğup vefat etmiştir. Onu tarihin altın sayfalarına yazdıran çalışmalar suyun kaldırma kuvvetidir. Sosyal hayatı olmayıp yaşadığı şehirde genellikle çalışmalarını sürdürmüştür.

Romalılar Sicilya’yı kuşatırlar ama Arşimet’in yaptığı silahlar sayesinde büyük kayıplar vermişlerdir. Mekanik düzen olarak ayarlanmıştır mancınık gibi askerler uzaktayken atış yapabiliyorlardı.

İcatları olarak makaralar, sonsuz vidalar, hidrolik vida, yakan aynalar bulunmaktadır. Bunların bir çoğu yaşadığı şehri savunmasında kullanılıp icadı yapılmıştır.

“Bana bir dayanak verin Dünya’yı yerinden oynatayım” sözü bir çok bilim insanına ilham kaynağı olup çok tartışılmıştır.

Kendi adını verdiği “Arşimet Prensibi” ile birlikte ilim insanlarına yol gösterdiği gibi bilime önemli katkıda bulunmuştur. Suyun kaldırma kuvvetini bir bilimsel çalışma üzerine yoğunlaşmışken suyun üzerinde duran tas dikkatini çekerek çalışmalarını bu tarafa yöneltmiştir. Bunu kanıtlamak için saf altın ile tacı ayrı su kaplarına koyarak testini yapmıştır aynı zamanda cisimlerin yoğunluğunu ve özgül kütlelerini fark etmiştir.

arşimet
arşimet

5 Yorumlar

  1. MÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜTİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞ BİİİİİİİİİR SİİİİİİİİİİİİİİİTTTE

  2. Harika ben bu siteyi çok seviyorum çok kısa ve öz bilgiler var tam istediğim gibi ellerinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu