Sorular Cevaplar

Artukluların Kurucusu Kimdir

Artuklular 1101 yılında kurulmuş olup, Oğuzların Kayı boyundan gelmekte olan ve Alp Arslan’nın komutanlarından bir tanesi olan Artuk Bey’in oğulları tarafından kurulmuştur. Kısaca Artuklular Artuk Bey’in ölümünden sonra oğulları tarafından kurularak ismi verilmiştir.

Artuk Bey birçok savaşta ve sanatta ismi olan beyliklerden birisi olup, adını tarihte sıkça duyurmaktadır. Birçok zafere imza atan Artuk Bey ilk olarak Süleyman Şah’a hizmet etmiştir. Daha sonra ise Süleyman Şah ile aralarında olan anlaşmazlıklar nedeni ile Suriye Melik Tutuşun hizmetine girme kararı almıştır. Bu karar ile hizmetine devam eden Artuk Bey, kısa süre içerisinde Süleyman Şah ile Suriye Melik Tutuş arasında alevlenen savaşta Tutuş’un yanında yer alarak onu savunmuş olup, bu savaşı da kazanmayı başarmıştır.

Bu başarısı ile Tutuş Artuk Bey’i Kudüs Valiliğine getirdi ve burada hizmet yapmasını sağladı. Burada hizmetine devam ederken Artuk Bey vefat etti ve oğulları ise Kudüs’te tutunamayınca Güneydoğu’ya giderek orada Artukluları kurdu. Artukluluk ise Artuk Bey’in oğullarından olan Sökmen Gazi tarafından kurulmuştur.

artuklular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu