Hayvanlar Alemi

Aslanın Saatteki Hızı

Etçil memeli hayvanların en büyük ve yırtıcı hayvanlarından olan aslanlar, daha çok Afrika’da bulunan Büyük Sahra Çölü’nün güney kesimlerinde yaşarlar. Erkek aslanların boyu yaklaşık 1 metredir. Uzunluğu ise kuyruğu hariç 1.70 metredir. Yetişkin bir aslanın ağırlığı 150 ile 250 kg arasındadır. Erkek aslanların başının çevresinde yeleler bulunmaktadır. Bu yeleler aslan sinirlendiğinde kabarmaktadır. Aslanlar iri cüsselerine rağmen, elastik vücutları, güçlü bacakları ve pençeleri sayesinde kolayca ağaçlara tırmanabilirler.

Aslanlar Nasıl Beslenir
Dişi aslanlar avlanırken, genellikle pusuya yatarak avlarını beklemektedir. Et ile beslenen aslanlar, genellikle zebra, ceylan, manda gibi hayvanların etleri ile beslenirler. Genellikle Geceleri avlanıp, gündüzleri ise uyumakla geçirirler. Avlarını yakaladıktan sonra ilk erkek aslan avın etinden beslenir. Sırtlanlarla çoğu kez avları konusunda mücadele halindedirler. Sırtlanları uzaklaştırdıklarında onların avlarıyla da beslendikleri görülmektedir.

Aslanlar Nasıl Çoğalır
Sürü halinde yaşayan aslanlarda, Dişi aslan her doğurduğunda 1 ile 5 arasında yavru dünyaya getirir. Hamilelik süresi aslanlarda yaklaşık 4 ay sürer. Yavrular ilk doğduklarında gözleri kördür, 6 gün sonra gözleri açılmaktadır. 3 ay boyunca annelerinin sütü ile beslenen yavru aslanlar, daha sonra annelerinin yardımıyla avlanmayı öğrenirler. 1 yaşındaki bir aslan artık kendi kendine avını yakalayabilecek hale gelmiştir. Bir aslanın ortalama ömrü 10-14 yıl arasıdır.

Aslanların Saatteki Hızı Ne Kadar
Aslanlar hayvanlar arasındaki en hızlı hayvanlardan biridir. Yetişkin bir aslanın saatteki hızı yaklaşık 80 km’dir. Bu şekilde avlarını kolayca yakalayabilirler.

aslan

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu