Astım Krizinde Yapılması Gerekenler

Astım, nefes alıp vermekte sıkıntı çeken çocuklarda daha sık görülmektedir. Tedavisi tam anlamıyla mümkün olmadığı gibi hayatları boyunca süren solunum sağlık sorunlarındandır. Astım krizlerine yönelik uygulanacak yöntemler ile kötü durumda oldukları zaman iyileştirebilirler. Astım düzenli ve kötüleşmenin önüne geçmek için müdahaleler mümkündür. Hayatlarında bir engel olsa dahi önüne geçilebilir. Kötüleşmesinin önüne geçerek daha düzenli bir yaşama ulaşılabilir.

Astın krizleri hayati tehlikelere neden olabilir. Astım krizi geçiren birisine yapılacak müdahaleler hayat kurtarabilir. Krize neden olacak şeyler canlı veya olayın içinde olduğunda oradan uzaklaştırılması gereklidir. Kendisini toparlayabilmesi için rahat nefes alması gereklidir. Bulunduğu ortam onu sıkmamalı ve rahatlatmalıdır.

Astım krizinin belirtileri
Nefes darlığı ile öksürük gelir. İlerlemiş olanlarda bayılma gibi sorunlarda gözlemlenir. Morarmalar olması durumunda nefes alışverişinde düzensizlik olduğuna işaret etmektedir. Nefes alışverişinde düzensizlik ile kendisini belli eder. Terleme ve konuşmakta zorluklar belirtileri arasındadır.

Astım krizine giren kişinin panik yapmamalı ve endişeden kurtulması sağlanmalı. Astıma neden olan kavga, hayvan ya da bir olaysa o bölgeden mutlaka uzaklaştırılmalıdır. Nefes alıp vermesine yardımcı olmak için, rahat bir pozisyon, bulunduğu alanın açık olması gerekmektedir. Astım krizinde olan kişinin nabız ve nefes sayımı takip edilmeli. Astım rahatsızlığı olan kişiler yanlarında astım ilaçlarını taşırlar. Nefes alıp vermelerine yardımcı olan ilaçları sayesinde krizden kurtulabilirler.

İlacı olmayan astım hastaları açık alanda dahi kendilerine gelemiyorlarsa hastaneye kaldırılmaları gerekir. Vakit kaybetmeden hastanelere kaldırılması tedavisi sağlanır. İlerlemeden kontrol altına alınarak korunabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here