Astım Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Solunum yollarının iltihaplanması sonucu ortaya çıkan mikrobik olmayan solunum yolunu daraltan bir hastalıktır. Bu daralmanın sebebi ise buradaki kasların kasılması, mukozanın şişmesi ile burada salgılanan salgıların artmasıdır.

Astım dünyada çok fazla kişide bulunan önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Dünyada yaklaşık 300 milyon kişi bu rahatsızlığı yaşamaktadır. Bu hastalık insanı çok fazla etkileyebilmekte hatta daha tehlikeli boyutlara ulaşıp öldürücü olabilmektedir. Bu hastalıkta hiçbir zaman tam iyileşme görülmemekle birlikte doğru ve düzenli tedavi ile tam bir kontrol altına alınma sağlanabilir. Astım hastalığının bir kısmı kontrol altına alınabilirken bir kısmı kontrol altına alınamamaktadır. Astım hastalığının kontrol altına alınabilenlerinde haftada iki veya daha az semptomlar gelişirken haftada iki veya daha az bir süre ile ilaç kullanılması, PEF veya FEV’in en iyi değerlerde seyretmesi, sosyal hayatının çok fazla etkilenmemesi gibi tanımlanabilir.

Astım hastalığının da bazı belirtileri vardır. Bu hastalığa sahip kişilerde öksürük, nefes darlığı, hırıltılı öksürük, göğüste sıkışma hissi gibi belirtiler oluşur. Bu belirtiler de kriz veya başka deyişle nöbetler şeklinde kendini gösterir. Özellikle fazla egzersiz yapıldığında, gülerken veya grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarla birlikte kendini gösterir.

astımAstımın nedenleri birden fazla şey olabilir. Polenler, tozlar gibi alerjen maddeler, hamamböceği, küf mantarları gibi alerjenler de bu hastalığın başlamasında etken olabilir. Bunların yanında bazı ilaçlar, veya bazı gıdalar, sigara dumanı gibi dış etkenler de bu hastalığın nedenlerinden biri olabilir. Astım kalıtsal da olabilir. Ailesinde astım hastası olan kişilerde bu hastalığın görülme oranı daha fazladır.

Astım hastası olan kişiler yakınmalarının sebebini tespit edebiliyorsa bu ortamlardan uzak durmalıdır. Örneğin sigara dumanının yoğun olduğu ortamlarda şikayetleri artıyorsa sigara içilen yerlerde durmamalıdır. Toza karşı alerjisi varsa yaşadığı ortam sıklıkla havalandırılmalı, eşyaların tozu sık sık alınmalıdır. Bazen egzersiz yapmak da astım hastalığını başlatan bir unsur olabilir. Ancak iyi ve doğru bir tedavi ile birlikte kişi kendini fazla yormadan egzersiz yapabilir.

Astımın tedavisinde öncelikle amaçlanan şikayetleri en aza indirmektir. Hastaların nöbet geçirme sıklığını azaltmak, geceleri uykudan uyandıran astımın bu etkisini en aza indirmek, kullanılan ilaçların yan etkilerini en az seviyeye çekmek, bu hastalığın kişinin sosyal yaşamına etkisini en aza indirmek tedavinin başlıca amaçlarıdır. Astım hastalarında ilaç tedavisi uygulanır. Bunlar rahatlatıcılar, önleyiciler, kurtarıcı ilaçlar olmak üzere üç gruba ayrılır. Rahatlatıcı ilaçlar adı üstünde kişideki astım belirtilerini hemen yok etmeye yararken , önleyiciler daha uzun süreli kullanımda etkisini gösteren ilaçlardır. Kurtarıcı ilaçlar ise daha çok astım nöbetleri sırasında verilen ilaç türleridir.

Astım hastalığı çocuklarda -15 oranında iken yetişkin insanlarda bu oran %5-10 arasındadır. Görüldüğü üzere astım ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle tedavisi kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Bronşların kasılarak daralması ve şişmesi yüzünden solunum yolunun tıkanmasına neden olur. Solunum güçlüğüne neden olur yanlarında devamlı olarak nefes ilacı taşırlar.

Astımın nedeni kalıtsal veya çevresel faktörlerden dolayı kaynaklanıyor. Hastalığın oluşması astım nöbetlerine sebep olarak nefes alıp vermeyi zorlaştırır. Ailesinden astım hastası olan birisinin hastalığa yakalanma riski yüksektir.

Astıma neden olan durumlardan biriside alerjik faktörlerdir. Yiyeceklere veya maddelere duyarlık duyarak tetikleyebilir. Bunlar toz, kedi tüyü, böcekler, nemli ortamlar gibidir.

Mevsim değişikliği ile birlikte havanın soğuması astımı tetiklemesine neden olabilir. Solunum yollarına zarar verecek olan gaz veya dumanlar zararlıdır.

Astım hastalığına bazı mesleklerin ortamları da neden olabilir kuaför, mobilyacı, fırın gibi kış aylarında soğuk algınlığı astıma dönüşebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here