Okul

Asya Hun Devleti Hakkında Bilgi

Asya Hun İmparatorluğu, Çin kaynaklarına göre M.Ö. 1760 yılından itibaren varlığını sürdüren imparatorluktur. Hun adıyla geçen Türk devleti olmaktaydı. Hun İmparatorluğu’nun kurulmasında Türk boyları baş göstermiştir. Türk kültürüne dair bir çok eser olmaktadır.

Kuruluşuna dair çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Tarihi kaynaklara göre M.Ö. 220 yılında Teoman tarafından kurularak kendisinden sonra devletin başına geçen Mete tarafından genişleterek imparatorluk haline getirilmiştir.

Devlet yönetiminde bulunan kişilere kumandan, kağan, han veya imparator enirdi. Tanhu olarak adlandırılan kişi sonsuz genişlik anlamına sahipti. Hükümdarlıkta kut anlayışı sahip olarak Tanrıdan gelen özeliklere sahip olduğu düşünülürdü. Hükümdarın görevi ülkede adaleti, dirliği, orduyu komuta ederek meclisi yönetmektir. Hükümdarlık babadan oğla geçen düzene sahipti. Batı ve merkez kısımlarında miras bırakılmıştır. Doğu, Güneş’in doğduğu yön olmasıyla beraber Türkler kutsal değerlere sahiptir. Çift yönetime sahip yönetimde batısı tanhu, doğusu ise tanhuya bağlı olarak yönetilmiştir.

Mete Han, İpek Yolu’na hakim olmak için Çin ile savaşa girmiştir. M.Ö. 200 yıllarda Çin’i Pa-i-Teng seferinde yenilgiye uğratması sonucunda vergiye bağlamıştır. Çin ordusunun kaynaklarına göre Mete Han’ın ordusu 35 tümen, 350 bin askerle savaşı kazandığıdır. Sibirya, Çin Denizi, Japon Denizi, Hazar Denizine kadar topraklara hakim olan kağanlardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu