Okul

Atatürk Dinin Anlaşılması İçin Ne Gibi Çalışmalar Yapmıştır

Osmanlı Devletinin son dönemlerinde din suiistimal edilmeye başlanmıştır. Bilgi sahibi olmayan insanlar çeşitli hurafelerle insanları kandırarak dini kendi çıkarları doğrultusunda kullanıyordu. Dini çıkarları doğrultusunda kullanarak insanları yönlendirmişlerdir. Dinin suiistimal edilmesi beraberinde büyücülüğü, hocaları ve üfürükçüleri getirmiştir. Çeşitli tedavi yöntemlerinde çeşitli yöntemler kullanılır olmuştur. Atatürk büyük lider ve devlet adamı olarak ülkenin sorunlarıyla yakın şekilde ilgilenmiştir. Hem birey hem toplum açısından manevi değerlere önem vermiştir. Bunlar arasında Türk toplumunun benimsediği İslam dini olmuştur.

İnsanlar Kur’an-ı Kerim’den bihaber olarak yaşamlarına devam etmekteydi. Atatürk, bu suiistimalleri önlemek için önce Kur’an-ı Kerim’in anlaşılır halde Türkçe mealinin yazılmasını istemiştir. O dönem Diyanet İşleri Başkanı olan Elmalılı Hamdi Yazır’dan yardım alınır. Türkçe meali yazılarak ülke topraklarının dört bir yanına dağıtılır.

İslam dini artık insanların anlayabileceği türden olarak dağıtılır. Dini bilen tanıyan insanlar din adamları tarafından olası suiistimallerin önüne geçer. İnsanlar yazdıklarını ve okuduklarını en iyi şekilde bilirler öyle hareket ederler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu