Okul

Atatürk İlkeleri Nelerdir Kısaca Açıklaması

Atatürkün İlkeleri Kısaca, Atatürk’ün İlkelerinin Açıklaması

Atatürk’ün ülkemiz geleceği ve refahını sağlamak için belirlediği toplam 6 ilkesi bulunmaktadır.

Bunlar;
Cumhuriyetçilik
Halkçılık
Milliyetçilik
Laiklik
Devletçilik
İnkılapçılık

Cumhuriyetçilik
Cumhuriyetin ve yönetimin halkın elinde olduğunu belirten ilkesidir. Seçme ve seçilme hakkı kullanılarak halk kendini yönetecek kişileri seçmektedir. Kanunlar tarafından belirlenen 4 yılda bir seçimler yapılmaktadır.

Cumhuriyet’in ilan edilmesinden sonra anayasanın ilk iki maddesi bu ilkeye dayatılmaktadır.

I. Devletin şekli
MADDE 1- Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.
II. Cumhuriyetin nitelikleri
MADDE 2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

Milliyetçilik
Atatürk milliyetçilik ilkesini şöyle açıklamıştır; geçmişten günümüze kadar bir arada yaşayan aynı toprak üzerinde aynı dili ve kültürü paylaşan insan bütünüdür.

Halkçılık
Ulusun bağımsızlığı her şeyden üstün tutulan ilke olmaktadır. Halkın huzur ve refahı adı altında yapılacak olan çalışmalar dayanışmanın bütünüdür. Vatandaşlar kanun önünde eşit olup hiçbir sınıf ayrıcalığı yapılmadan tanınmasını sağlamıştır. Din, dil, ırk olarak hiç kimsenin bir başkasından üstün olmadığı belirtiliyor.

Laiklik
Devlet ve din bağlarının birbirinden uzak olması gerektiğini gösteren ilkedir. Devlet yönetiminde dinle değil hukuk ve medeniyet kuralları çerçevesinde hareket edilmesi istenilmiştir. Halkın istediği dine bağlı olma özgürlüğü sağlanarak devlet işlerinde dinin karıştırılmaması gerektiğini belirtir.

Laikleşme çerçevesinde yapılan çalışmalar;
1922 Saltanatın kaldırılması
1924 Halifeliğin kaldırılması
1925 Tekke ve Zaviyelerin kapatılması
1928 Devletin dini İslam’dır cümlesini anayasadan çıkartılması ile yapılmıştır.

Devletçilik
Ekonomik alada devletin kendi özgürlüğünü kazanması ifade edilir. Atatürk Türk Devletinin dış devletlere bağımlı olmadan kendi içersinde kalkınabilmesi ve gelişmesi ifade etmiştir. Bağımlı olan devletler dış güçlerin iç işlerine karışabileceğini öngörmüş olup Türk milletinin hedeflerinden biriside bağımsızlık olarak göstermiştir.

İnkılapçılık
Diğer 5 ilkeyi içerisinde bulundurarak Türk ulusunun özgürlüğüne ve ekonomik olarak gelişmesinde devrimler yapılarak geliştirilmesi uygulanmasıdır.

atatürk ilkeleri
atatürk ilkeleri

2 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu