Okul

Atatürk’ün Milli Kültüre Verdiği Önemle İlgili Uygulamaları

Mustafa Kemal Atatürk, bir ülkenin geleceğinin milli kültürün gelişmesi ve eğitim programında olduğunu düşünen ileri görüşlü liderdir. Milli kültür ülkenin geleceğinin teminatı olarak görmüştür. Milli kültürün korunarak gelecek nesillere en temiz halde bırakılması için çaba göstermiştir.

Milli kültüre verdiği öneme dair uygulamaları kurumların ve fakültelerin açılarak Türk kültürünü ve dilini korumaktan geçmiştir.

Türk Dil Kurumu: Türk dilinin güzelliğini ve zenginliğini gün yüzüne çıkartarak tanıtmak. Dünya dilleri arasında Türk dilinin ne kadar eski kökene sahip olduğunun araştırılmasını yapar. Türk dilinin korunması ve yabancı kelimelerin dilimizi bozmasını önlemek için düzeltmelerde bulunur.

Türk Tarih Kurumu: Türk tarihinin araştırılması ve gerçeklerin gün yüzüne çıkması için çalışmalar yapmaktadır. Türk tarihi binlerce yıl öncesine kadar dayanmaktadır. İmparatorluklar kuran ve imparatorluklar yıkan Türk milletinin tarihini araştırmaktadır.

Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi: Türk kültürünün gelişmesi için tarih ve dil alanında çalışma yürütmek, dil devrimleri yaparak Türk kültürünü geliştirmek adına kurulmuştur.

Atatürk’ün direktifleri doğrultusunda kurulan kurum ve kuruluşlar milli kültürümüzün gelecek nesillere en temiz şekilde aktarılmasını amacı ile kurulmuştur. Kurumların uygulamaları bir milletin en değerli hazinesi olan kültürün korunmasını hedeflemiştir.

tdk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu