Okul

Atatürk’ün Önderliği İle İlgili Anı

Atatürk’ün liderliğini anlatan anılarından birisi İtalyan Büyükelçisi ile arasında geçen konuşmada görülmüştür. Aralarında geçen konuşma Türklerin göğsünü kabartacak şekildedir.

Atatürk için sıradan günlerden birisinde İtalyan Büyükelçisi kendisini görmek ister ve davet edilir. Görüşme esnasında verilen ders Türk milletini gururlandırmıştır. Görüşme esnasında büyükelçi ve Atatürk’ün konuşmaları şöyle;

Büyükelçi “Efendim, dün Roma’da yapılan görüşme sonucunda hükümetimiz Hatay’ı almak için karar aldığını söyler.”

Odada buz gibi bir hava eser ve Atatürk kalkarak bir süreliğine çalışma odasına geçer. Bu sırada büyükelçiye ikramlar yapılır ve ağırlanır. Atatürk dönmesi ile birlikte içeride oluşan hava çok daha farklı olur. Atatürk’ün ayağında çizmeler, üstünde mareşal üniforması, belinde tabancası vardır. Manyetolu telefondan Mareşal Fevzi Çakmak’ın bağlamasını ister. Fevzi Paşa’da bu durumu anlar.

Fevzi Paşa “Biz hazırız Paşam, diye yanıt verir.”
Atatürk “Biz hazırmışız, hükümetinize söyleyin buyursunlar gelsinler”

Bunun üzerine büyükelçi oradan ayrılır. İtalyanlara verilen önemli ders olmuştur. Türk milletinin cesareti ve gururu ön planda olmaktadır. İnandığı yolda mücadeleden asla kaçmayacağını göstermiştir. Türk milleti için ders verici bir anı olarak hafızalara kazındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu