Okul

Avrupa Hun Devleti Avrupa’nın Siyasal Yapısına Hangi Etkileri Yapmıştır Kısaca

Hun Devleti’nin yıkılması ile birlikte Volaga ve Ural ırmakları arasında bulunan bölgede yaşamlarını hunlar burada devam ettirmişlerdir. Yaşadıkları bölgeden batıya doğru ilerleyerek 375 yılında Balamir adındaki lider sayesinde Avrupa’ya doğru ilerlemişlerdir.

Hunların büyümesi ile birlikte kavimler göçünün temelini hazırlamıştır. Büyüyen hunlar kavimler göçünün başlangıcını sağlayarak gerçeklemiştir.

Avrupa Hun Devletinin Avrupa Siyasal yapısını derinden etkileyerek büyük değişimler olmasını sağlamıştır.

Roma imparatorluğu kavimler göçünün batıya doğru ilerlemesine engel olamamıştır. İkiye ayrılan Roma imparatorluğu batı ve doğu roma olarak ikiye ayrıldı. Batı roma kısa sürede 476 yılında yıkılarak ortadan kalkmıştır.

Uzun zaman boyunca Avrupa iç karışıklar yaşanarak etnik yapılarda değişimler meydana gelmiştir.

Avrupa devletlerinin kökenleri geçmişin hunlarına dayanmaktadır. Batı Roma toprakları kavimler göçü ile birlikte ayakta duramamıştır yerine bir çok yeni devlet toprakların üzerinde hakimiyet kurmuştur.

Avrupa’da hunlar uzun yıllar boyunca iç karışıklığa, yağma, kavga, iç savaşa sebep olmuştur. Krallıklar sahip oldukları hakimiyeti kaybederek feodalite rejimi kabul ettirilmiştir.

avrupa hun devleti
avrupa hun devleti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu