Ayak Kokusu Nasıl Giderilir

Yaz sıcaklarında ayaklarda oluşan kokular daha ağır ve sık olmaktadır. Hava almayan ayakkabı giymek zorunda kalanlar, hormonsal bozuklukları olan kişilerde daha fazla rastlanıyor. Ayağınızı ayakkabınızın içinden çıkardığınız zaman kokusu ile herkesi rahatsız etmeniz mümkün olmaktadır. Kendinize dikkat ederek ayak kokusundan arınıp temizliğe ulaşabilirsiniz. Ayaklarda yapacağınız ufak tefek işlemler sayesinde kötü kokular neden olan etkenlerden uzaklaşmanız mümkündür. Kokuları önleyen çözümlere yönelmek sosyal hayatınız bakımdan olumsuzlukları kaldıracaktır.

Ayak kokusunun nedenleri
Yaz aylarında havaların ısınması ile kapalı ayakkabılar terleme yaptığından dolayı kötü koku oluşumuna neden olacaktır. Kenarları açık hava alan ayakkabılar tercih edilmelidir.

Aynı ayakkabının devamlı giyilmesinden dolayı kötü kokulara neden olan etkenler ortaya çıkar. Hafta içinde farklı ayakkabıların giyilmesi gereklidir.

Ayak mantarı olan kişiler, ayakkabı giydikten sonra kötü kokulara sebebiyet vermektedir. Tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklardan olmaktadır.

Ucuz deriden üretilen, sahte olan ayakkabılar ayak terlemesine neden olmaktadır. Aynı çorapların giyilmesi ve ayakkabının değiştirilmemesi oldukça zarar verici olmaktadır.

Ayak kokusuna karşı alınabilecek önlemler
Doğru bir çorap tercihi oldukça önemli olmaktadır. naylon çoraplardan uzaklaşarak daha canlı türden çoraplar tercih edilmelidir.

Ayakkabı seçiminde koku önleyici antibakteriyel olanlar tercih edilmelidir. Eczanelerde satılan ürünlerle birlikte ayakkabıların kullanılması terlemeyi ve kötü kokuları önler.

Aşırı ayak terlemesi olan kişiler kendilerine dikkat ederek ayak kokusunu önleyebilirler.

Ayak kokusuna bitkisel çözümler
Ayağı kokan kişiler çay atıkları ile birlikte karışım yaparak önlemesi mümkün olur. 2 kaşık çayın ilave edildiği bir leğen suyun içinde ayaklarınızı bir süre bekletiniz.

Sirke ve kına ile kaynatılan su soğuduktan sonra ılımasını bekleyin ve ayaklarınızı yıkayın.

Havuç ve adaçayı karışımı ile ayak kokusundan kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here