Ayak Üşümesinin Nedenleri Nelerdir?

Kanın en geç ulaştığı bölgeler olan el, burun ve ayak gibi bölgeler soğuk havalarda soğukluğun ilk olarak hissedildiği bölgelerdir, bu gayet bir normal bir durumdur. Çünkü vücut öncelikle hayati organların sıcaklığına önem verir, bu sebeple ki kan bu organlarda toplanır ve el, ayak gibi organlarda ısınma durumu daha geç oluşur.

Fakat havanın sıcak olmasına rağmen ayak bölgesinde hala soğukluk, üşüme durumu mevcutsa, ısınma meydana gelmiyorsa tabi ki bu durum normal değildir. Ayak bölgeniz hava sıcaklığından bağımsız bir şekilde üşüyorsa, ısınmıyorsa bu bilmediğiniz bir rahatsızlığınızdan dolayı kaynaklanıyor olabilir veya daha farklı sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Aslında bunlar için vakit kaybetmeden doktora görünmeniz lazım. Biz nedenleri aşağıda sıralıyoruz. Ancak sizler de vakit kaybetmeden lütfen doktorunuza görününüz.

İşte ayak üşümesine yol açabilecek sebepler:

-Kansızlık veya kan dolaşımı bozukluğu, el ve ayaklarda ki sürekli üşümeye yol açan sebeplerden en yaygın olanlarıdır. Ayak bölgenizi ısıtmaya yetecek kadar mevcut değil ya da yeteri kadar kan gitmiyor o bölgeye. Hekim kontrolünde kan dolaşımı bozukluğu ve kansızlık tedavi edilebilir. Kansızlık sorunu içinde sizde mümkün olduğu kadar kan üretimini arttırıcı besinler tüketebilirsiniz.

-Fiziksel aktivitelerden uzak, fazla hareket barındıramayan bir hayata sahipseniz, örneğin işiniz masa başı bir işse, sürekli oturmak zorunda kalıyorsanız, spor yapmaya özen göstermiyor-spor yapmıyorsanız ayak üşümesi rahatsızlığına temel hazırlıyorsunuz demektir. Mümkün olduğunca gün içerisinde fiziksel aktivitelerinizi arttırın, yürüyüş yapın, spor yapın.

-Tiroit bezinin düzensiz çalışması veya az çalışması durumunda da ayak bölgesinde üşüme meydana gelebilir. Zira Tiroit bezi, vücut sağlığına büyük ölçüde koruyan, etki eden hormonların üretiminden soruımludur ve bu hormonların az üretilmesi durumunda hipotirodi denilen durum oluşur ve duruma bağlı olarak el ve ayak bölgelerinde üşüme meydana gelebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here