Sorular Cevaplar

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir

Günlük yoğun yaşantının ardından ayaklarımız uzun süre ayakkabı içinde kalması mikropların çoğalarak kötü kokulara sebebiyet verebilir. Ayakkabılarda oluşan kokular rahatsız edici seviyeye gelebilir. Giydiğimiz temiz çoraplar dahi bu yüzden kötü kokabilir. Ayakkabının cinsine göre mevsimlik giyim yapılabilir. Botlarımızı kışın giyerken daha sportif modelleri ise yazın tercih etmeliyiz. Ayakkabı kokusu imalat edilen ürün ve ayaklarımızın terlemesinden olmaktadır. Öncelikle ayağımızdan başlayarak sonra ayakkabımızdaki kötü kokuları gidermeliyiz.

Gün içerisinde ihtiyacımız olan suyu karşılamalıyız. Suyu aksatmadan içmek vücudumuzun temizlenmesini sağlayarak ayaklarda kötü koku oluşumunu önler.

Günlük üst üste aynı ayakkabı yerine günlük olarak değişik ayakkabı tercih edilmelidir. Giymediğimiz ayakkabı hava alarak koku varsa ondan arınmış olacaktır. Ayakkabılarda oluşan kötü koku probleminin giderilmiş olarak temizlenmesini sağlayacaktır. Ayaklarınızın terleyeceği aktivitelerde bulunuyorsanız ertesi gün temiz çorap giyseniz dahi kötü kokulardan kurtulamazsınız.

Sıcak aylarda deri kalın ayakkabı yerine daha hafif hava alan ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayakkabı türüne göre ayaklardaki kokular ve ayakkabı kokusu önlenebilir.

Ayaklarınız sürekli terlediğinden dolayı şikayetçiyseniz eğer çorabınızı değiştirmelisiniz. Yazlık ve antibakteriyel çorap tercih etmelisiniz. Elyaf içerikli çorap tercih ediyorsanız eğer ayakkabı içinde kötü koku oluşumuna neden olur. Bunun önüne geçilmesi için pamuk içerikli ayaklar tercih edilmelidir.

Ayakları sabunla yıkamak kötü kokuların oluşmasına neden olur. Sabunla yıkanan ayaklarda nem kaybı olacağından dolayı mantar ve bakterilerin çoğalması için yer açmış olacaksınız. Sabunla yıkamak yerine bitki çaylarını 1 kabın içine doldurarak kokulardan arınmanız mümkün olur. Ayaklarınızdaki bakterilerden bu sayede kurtulmanız mümkündür.

Temiz çorap taşıma imkanınız yoksa eğer mutlaka bir tane yedek taşımalısınız, uygun bir yerde çorabınızı değiştirmeniz kötü kokuların oluşmasına engel olur. Çoraplarınız hemen temizlerle değiştirmeniz daha kötü kokuların önüne geçmiş olacaktır.

Ayakkabı kokusu halen devam ediyorsa eğer gece uyumadan önce ayakkabılarınızı balkon gibi açık alan koyunuz. Açık alanda hava almasıyla kötü kokulardan arınmış olacaktır.

Ayakkabınızı giymediğiniz müddet sıcak ve nemli ortamda bırakmamalısınız. Kuru ve soğuk ortamda tutmanız sıcak ortamlara göre koku yayılmasının önüne geçmiş olacaktır. Sıcak ortamlarda kökü yayılır artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu