Hayvanlar Alemi

Ayılar Ne Yer

Vahşi hayvanlar sınıfına giren ayılar hem otçul hem etçil canlılardır. Vahşi doğanın yırtıcı hayvanları olarak bilinirler. Beslenmelerinde çevresine uyum sağlayarak yaşamlarını sürdürürler. İhtiyaçları doğrultusunda sağlıklı bir şekilde beslenir yaşarlar.

Beslenmelerinde çeşitli otlar, böcekler, dağ keçileri, küçük geyikler, kuşlar, balıklar, bal genelde tüketirler. Genelde akarsularda avlanırlar. Alabalık ve somon balıklarını yakalayarak beslenirler. Saldırgan canlılar olduklarından dolayı yakınlarına yaklaşılmazlar. Aç olduklarında çok daha agresif olurlar. Yavrularını beslemek için uzun süre avlanırlar, yiyebileceklerinden çok daha fazla yiyecekte tüketebilirler. Ayı türleri beslenme şekillerini yaşam alanlarına göre belirlemektedir. Çok güçlü postlara sahip olduklarından dolayı arı kovanlarına rahatlıkça saldırabilirler.

Kış uykusuna yatmadan önce beslenmelerini arttırırlar. Gerektiğinden çok fazla beslenerek yağ tabakası kalınlığını arttırırlar. Bol miktarda yiyecek yiyen bu canlılar kayın kozalağı ve kestane de tüketirler. Yağ tabakası kış mevsimi boyunca aç kalmalarını önlemektedir. Kışın kuru dal ve otlarla döşenmiş girişi kapalı olan güvenli mağaralarda geçirirler.

ayi1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu