Sorular Cevaplar

Aynayı Kim İcat Etmiştir

Ayna günümüzün yaygın olarak kullanılan buluşlarından biri. M.Ö. 2000 yıllarında Mısırlılar uygarlığı yanardağlardan akan lavların kurumuş parlak yüzeylerini cilalaması sonucunda yansımasını fark eder. Kısmen görüntüyü yansıtan bu taşlar cilalanması gerekmekteydi. Uzun süre cilalı taşlar kullanılmış ancak 14. yüzyılında Almanya’nın Nürnberg şehrinde ilk ayna yapılmıştır. Yöntemin keşfedilmesiyle birlikte dünya üzerinde hızla yayılmıştır. Ayna yapı bakımından yansıma özelliği olmasıyla kullanılmaya başlandı.

Yansıma özelliğine sahip olan ayna görüntüyü her şekilde yansıtmaktadır. Günümüzün parlak ve kusursuz aynalarının icadı Alman asıllı Justus Von Liebig tarafından 1835 yılında yapıldı. Üretimi kolay olmasıyla birlikte kısa sürede seri üretime geçilmiştir. Her evde en az bir tane ayna bulunmakta.

Ayna çeşitleri
Düz aynalar: Yansıma özelliğine sahip olan düz yapıya sahip olan aynalara denir. Düz aynalar görüntülerini düz olarak gösterir.

Küresel aynalar: Çukur ve tümsek olmak üzere ikiye ayrılırlar. Çukur aynalar görüntüyü odak noktasında tutar. Tümsek aynalar görüntüyü odak ile ayna arasında küçültür.

Parabolik aynalar: Enerjiyi tek bir noktaya odaklanmasını sağlayan yapıda aynalardır.

ayna cesitleri

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu