Okul

Aziz Nesin Kimdir

Mehmet Nusret Nesin onun yazar adı Aziz Nesin, 20 Aralık 1915 İstanbul Heybeliada’da dünyaya geldi. Çalışmaları mizah, kısa öykü, tiyatro metni, şiir alanında çalışmaları olmuştur. UNESCO tarafından eserleri yabancı dillere çevrilen yazarlardandır.

Babası Abdülaziz Bey Giresun’da çalışmalarını bırakarak İstanbul’a yerleşip bahçıvan yaparak ailesine bakmaktaydı.

Aziz Nesin’in eğitim hayatında ilkokulu Süleymaniye’de tamamladı. Lise eğitimini Kanuni Sultan Süleyman İptidai Mektebi ve Darrüşafaka Lisesi’nden devam ederken 1935 yılında Kuleli Askeri Lisesi’nde eğitimine başladı. Harp Okulunu bitirerek asteğmen olarak askeri hayatına başladı. Eğitimini bir yandan Güzel Sanatlar Akademisinde Süsleme bölümünde devam etmiştir.

Asteğmen olarak orduda görev aldı. II. Dünya Savaşında 2 yıl Trakya’da görev aldı. Bomba kazasından yaralandı, Erzincan’da depremde yıkılan cephaneliğin boşaltılmasında görevlendirildi. Zonguldak’ta görevlendirilir ama “görev ve yetkisini kötüye kullanma” suçlamasından dolayı askerlik hayatı son buldu.

Sanat hayatına girişini 1945 yılında Yedigün dergisi ile başladı. Karagöz gazetesinde redaktörlük ve yazarlık görevlerini üstlendi. Profesyonellik hayatında oyun yazarlığı ve Tan gazetesinde yazarlık yaptı. Cumartesi adlı magazin gazetesinde çalışmalarını yaptı. 1946 Marko Paşa adlı mizah dergisinde görev aldı. Davalar ve suçlamalardan dolayı zor dönemler yaşadı. 12 Ağustos 1947 yılında yayınladığı yazıdan dolayı 10 ay ağır hapis ve 3 ay 10 gün nezaret altında bulundurulmasına karar verildi.

1990 yılında Ankara Sanat Kurumu’nda 75. yaşını kutlarken Pil Sultan Abdal etkinliklerine katılmak üzere Sivas’a hareket etti. Madımak Oteli katliamından sağ kurtuldu.

Söyleşi ve imza günü için Çeşme Alaçatı’da 5 Temmuz gecesinde sabaha karşı kalp krizinden dolayı hayatını kaybetti. 6 Temmuz olarak ölüm tarihi belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu