B2 Vitamini Nedir Hangi Besinlerde Bulunur

B2 vitamini suda eriyen vitaminler arasında yer almaktadır. Riboflavin adıyla bilinmektedir. Rubitol ve lumikromdan oluşmaktadır. Vücutta depolanmamaktadır. Bu nedenle B2 vitamini günlük düzenli olarak alınmalıdır.

B2 Vitamini neye iyi gelir, neye yarar?

Vücudun enerji üretiminde rol oynamaktadır. Alınan besinlerdeki enerjiyi serbest bırakmada önemli rol oynamaktadır.

Vücuttaki oksijen seviyesini oksijen üretilmesine yardımcı olarak yükseltmektedir. Ayrıca kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için B2 vitaminine ihtiyaç vardır.

Sinir sitemini koruyucu rol oynamaktadır. Alzheimer, epilepsi gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olmaktadır.
Göz sağlığı için çok faydalıdır.
Cilt sağlığı için önemli rol oynamaktadır.
Kesinleşmemekle beraber kanser hücrelerine karşı savaştığı iddia edilmektedir. Ayrıca kısırlık için faydalı olduğu düşünülmektedir.

B2 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Peynir, badem, yağlı balık, yumurta, susam, sığır ve kuzu eti, mantar, ıspanak, deniz ürünleri, pirinç, kurutulmuş bezelye, havuç, elma, incir, fasulye, lahana, sebzeler, tahıllı ürünler, darı ve ay çiçeği tohumu B2 vitamini içeren bazı besinlerdir.

B2 vitamini yağlı balıklardan özellikle yılan balığı, uskumru ve ringada yoğun olarak bulunmaktadır.

B2 vitamini eksikliğinde veya fazlalığında vücutta neler görünür?

B2 vitamini eksikliğinde ağız kenarlarında çatlaklar, ciltte kaşıntı, uykusuzluk görülebilir. Dil ve dudaklarda iltihaplanmalar meydana gelebilir. Gözler ışığa duyarlı hale gelir. Ayrıca gözlerde yanma veya kaşıntı olabilir. Bunların yanı sıra kesin olamamakla birlikte migrene benzer baş ağrıları, kas spazmları, uyuşukluk, hafif anemi görülebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here