Bacak Ağrısının Nedenleri

Bacaklar; ayaklar ile kalça kemiği arasında bulunan kas ve kemiklerden oluşan organdır. Bacaklar da ayaklar gibi yürümemizde bize birçok kolaylık sağlar. Hayatımızın bazı dönemlerinde bazen bacaklarda yoğun ağrılar görmek mümkündür. Bacak ağrısının nedenleri neler olabilir başlıklar altnda inceleyelim.

Kramp 

Bir denize girdiğimizde derin yerlere açılmak bize mutluluk verir. Aniden bir kramp girmesi durumunda bacağımızda ki kas kasılır ve boğulmadan çıkabilirsek ne mutlu bize. Vurgun denilen bu olayla basınçtan dolayı yoğun ağrılar yaşanabilmektedir.

Soğuk

Soğukta kaldığımızda yahut gece pencere açık kaldığında vücudumuzdaki üşümeyi fark ederiz. Bunun sonucunda vücudun yahut bacaklarımızın tutulduğunu görürüz. Bu sebep ile bacakların ağrımasına şahit olabiliriz.

Spor

Spor yapmak vücudu düzgün bir hale gelmesine yardımcı olur. Sporla çok zor aktiviteler gerçekleştirmek bazen mümkün olamamaktadır. Normalinden ağır ve yoğun bir şekilde yapılan sporlar vücutta ağrılara sebep olur. Bunun içerisine bacak ağrıları da girebilir.

Yürüyüş

Günlük olarak yürüyüş yapmak vücudumuz için mükemmel öneme sahiptir. Ama burada gereğinden fazla yürümek de insanın bacaklarını zorlayabilir. Ya da yürüyüş yapmayan, hantal bir insan yürüyüş yaptığında zorlanabilir. Bu iki durumda da bacak ağrıları meydana gelebilir.

Futbol

Spor yapmak için halı sahaya yoğun bir şekilde gideriz. Maç içerisinde bacağımıza aldığımız darbeleri belki hissetmeyiz. Maç bitiminde gördüğümüz morluklar ile bacakların nasıl  zarar gördüğünü görebiliriz.

Hantal

Kilolu kişilerde veya sonradan kilo almış kişilerde vücudu taşımak için bacaklar zorlanabildiği görülmüştür . Bu durumlarda bacak ağrıları yoğun şekilde görülebilir .

Ani hareketler

Bir yerde oturduğumuzda aniden yaptığımız hareketler yada ter bir şekilde basmak dizlerin zarar görmesine; sonucunda yoğun ağrılara sebep olabilmektedir .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here