Bahar Aylarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havalar ısınır ısınmaz hemen rahatlamak, gevşemek huydur bizde. Ama o gevşemenin acısını da hemen çekeriz. Sadece pencereleri açtığımızda bile bahar ayının o karışık ve değişken havasıyla öksürmeye, burun çekmeye başlarız. O yüzden bahar aylarında dikkat edilmesi gerekenler bizim listemizde başı tutmalı.

Kıyafet Seçimi

Bahar aylarında ne çok kalın ne çok ince kıyafet giyilmemelidir. Mevsimsel geçime uygun kıyafet tercihleri idealdir. Sentetik kıyafet tercihinizi azaltın ve pamuklu giymeye çalışın.

Alerjik Bünyeler

Bir gıdaya alerjiniz varsa hiç şansınızı zorlamayın ve o gıdadan uzak durun. Bir tane yesem bir şey olmaz demeyin. Gününüz hatta fazla aldıysanız haftanız berbat geçmeye mahkum olur. Gıdaya tepkide ilk olarak ishal, karın ağrısı ve bulantı şikayeti görürsünüz. Mevsimsel değişmelerde bu hal daha belirgin bir hal alır. Polenli bölgelerden uzak durmalı. Bol çiçekli ve yeşillik alanlardan uzak durmalılar.

Su Takviyesi ve Beslenme

Küçükten büyüğe herkes havalar ısındıkça su alımını arttırmalıdır. Yetişkin bir insan günde 10-12 bardak su tüketmelidir. Çay, kahve alımını azaltmalıdır. Gün içinde az ve sık beslenilmelidir. Bu şekilde vücuda aşırı alım azaltılır. Yazın ağır yemekler (kızartma, kavurma vs.) tüketilmemelidir. Sebze, meyve ağırlıklı tüketim daha faydalı olacaktır.

A Vitamini Eksikliği

A vitamini alımı bu dönemlerde arttırılmalıdır. Deride pul pul döküntü ve kaşıntılara karşı tüketilmelidir. A vitaminini süt, domates, balık türleri ve turuncu meyvelerden sağlayabilirsiniz.

Psikolojik Dengelere Dikkat Edin

Hava yoğunluğu sebebiyle sürekli yorgun ve bıkkın hissetmeniz mümkün. Böyle hissettiğinizde evinizdeki bütün perdeleri ve camları açın ve baharın keyfini çıkarın.

Ek Bir Kaç Madde

Yemeklerde ki tuz oranları azaltılmalıdır.
Kaliteli uyku için çabalayın. Uykunuzun bölünmesine izin vermeyin.
Güneşten oldukça faydalanmaya çalışın.
Açık havada yürüyüşler yapın. Bu sizi sakinleştirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here