Banka Haciz İşlemleri Nedir, Nasıl Başlar, Nasıl Biter?

Bankalar da yasalarla haklarını koruyan ve yaptırım uygulayan kurumlardır. Banka haciz işlemleri, bankaların alacaklarını tahsil edememeleri durumunda uygulayacakları bir yasal süreçtir. Bu süreç borçların üst üste ödenmediği 3. Ayı takiben başlar. Hem banka açısından hem de tüketici açısından oldukça masraflı ve uğraştırıcı bir durumdur. Böyle bir durumla karşılaşmamak için borçlarınızı üç ay üst üste geciktirmemelisiniz.

Banka Haciz İşlemleri Nasıl Başlar?

Borçların ödenmemesi halinde 90 günü gectiyse banka haciz işlemlerine başlar. İlk üç ay telefola arayarak borcunu talep eden banka, üçüncü ayın sonunda kanunun verdiği yetkiyle avukata başvururlar. Ve süreç tüketici ile avukat arasında başlamış olur bu saatten itibaren bankayla bu sorunu halletmeniz mümkün değildir. Eğer borcunuzu ödeyebilecek durumda iseniz avukat ile taksitlendirme yapıp düzenli ödeme yapabilirsiniz. Eğer böyle bir durum yoksa haciz işlemleri başlar. Haciz , öncelikle sigortalı çalışan iseniz maaşınızın dörtte biri kadarının kesilmesiyle olur. Eğer değilseniz bu sefer de malların hazedilmesi yöntemine gidilir. Borcunuzun karışılığını sağlayacak mallar haczedilir. Sürekli kullanılan ve kullanımı elzem olan eşyalar haczedilmez.

Haciz İşlemleri Nasıl Biter?

Borcunuzu ödemeniz halinde haciz işlemlerine son verebilirsiniz.

Avukat ile anlaşarak borç taksitlendirme yapıp düzenli ödeme yaparak
Borcumuzun tamamını bir kerede bitirerek
Maaşınızın bir kısmından kesinti yapılarak
Eşyalarınız haczedilerek
Eğer bankaya herhangi bir ödeme sözü verip tutmadıysanız hapis cezasına çarptırılabilirsiniz. Bu sebeple borcunuz varsa ve ödeyecek durumunuz yoksa banka ile herhangi bir ödeme anlaşması yapmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here