Okul

Barometre Nedir Kısaca

Barometre Nedir Hakkında Bilgi, Barometre Nedir Kısa

Barometreler atmosfer basıncının ölçülmesi için kullanılan araçtır. Sıvılı ve havalı olmak üzere iki çeşit bulunur.

Cıvalı barometre ilk olarak Evangelista Torricelli tarafından 1643 yılında tamamlanmıştır. Dikey bir boru olup üst kısmı kapalı olması ile birlikte cıva dolu kaba daldırılmış olup atmosferin cıva üzerine yaptığı basınçla birlikte cıva yukarı doğru çıkarak sütunda göstermektedir.

Sütun üzerinde yükselmesi ile birlikte atmosferin basıncını gösterir deniz seviyesinde olduğunda 76cm yüksekliğe eşit olup yüksek kesimlerde bu rakam artmaktadır.

Aneroid (Havalı) barometre atmosferin basıncına bağlı olarak değerli değişir. Daralma ve genişleme miktarı göz önüne alınarak üzerinde bulunan ölçekler sayesinde gösterilir.

Barometrelerin kullanımları yüksekliği ve basıncı ölçmek için olmaktadır. Atmosferin basıncına eşit olarak barometrelerde yükseklik hesaplanır.

barometre
barometre

3 Yorumlar

  1. Bence çok ama çok bilgili bir site.Çünkü bize önemli bilgiler ve önemli açıklamalar veriyor.Barometreden araştırma yapmak isteyenler DenkBilgi.Com’a girsinler.Herkese tavsiye ediyorum.Çok ama çok faydalı bir site.Ben çok sevdim bu siteyi.Umarım siz de seversiniz.Herkese Teog ta başarılar dilerim.Bol şanslar herkese.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu