Basketbol Nasıl Bir Spordur

Basketbol, dünyada oldukça popüler olarak bilinen ve oynanan bir spor dalıdır. Milyonlarca takipçisi olan bir spor dalı olduğu için bununla alakalı gelişmeler de yakından takip edilmektedir. Bu soruların yanıtlarını yazımızda bulabileceksiniz.

Basketbol Nasıl Oynanır?

Oyun, 8-10 ya da 12 dakikadan oluşan 4 periyot halinde oynanmaktadır. Oyuncular ellerini kullanarak topu sürmek ve 3,05 metre yüksekliğindeki pota çemberinin içinden geçirerek sayı yapmak zorundadır.  Oyuncular topu kullanarak koşabilir, şut atabilir ya da pas verebilmektedir. Ancak oyuncu topla koşarken top elinde olduğu yerde durursa bir daha hareket edemez, pas vermek ya da şut atmak zorundadır.

Bir basketbol takımı saha içerisinde 5 oyuncudan oluşur. Takım toplamda 12 kişidir. Maç esnasında takımın koçu sınırsız sayıda oyuncu değiştirme hakkına sahiptir. Maç esnasında bir oyuncu rakip oyunculara 5 faul yaparsa oyun dışı kalır ve o maç için bir daha oyuna dahil olamaz. Ayrıca 2 kere sportmenlik dışı faul yaparsa yine aynı kural geçerli olur. Maçların normal süresi skor olarak beraberlikle sonuçlanırsa eşitlik bozulana kadar beşer dakikalık uzatmalar oynanır.

Basketbol Ülkemizde ve Dünyada İlk Ne Zaman Oynanmaya Başlamıştır?

Basketbol, ilk olarak 1891 yılında ABD’li bir beden eğitimi öğretmeni tarafından bulunmuştur. İlk olarak yedi kişilik takımlarla oynanan bu oyunla zamanla ülkenin diğer bölgelerine de yayılmış ve kuralları değiştirmiştir. Böylece bir spor dalı olarak dünyaya yayılmıştır.

Ülkemizde ise basketbol ilk olarak 1904 yılında Robert Koleji bünyesinde oynanmıştır. 1910’lu yıllarda Galatasaray Lisesi’nin çabaları ile basketbol müsabakaları düzenlenmiş ve basketbolun ülkemizde farkındalığının artırılmasına çalışılmıştır. 1959 yılında Türkiye Basketbol Federasyonu’nun kuru

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here