Batıl İnanç Nedir

Gerçeklik payı olmayan, gerçekliği kanıtlanmamış, gerçek bir sonuca varmayan inançlar, sözler ve davranışlar bütününe batıl inanç denir. Batıl inançların, bilimsel ve mantıksal olarak kanıtlanması söz konusu değildir. Eski çağlardan bu yana insanlar, gelenekleri görenekleri ile birlikte batıl inançlarını da sürdürmeye devam etti.

Batıl inançlar hemen hemen her ülkede hatta tüm dünyada yaygındır. Her toplumun kültürü ve gelenekleri farklı olduğu gibi batıl inançları da farklılık gösterebilir. Gece tırnak kesilmesinin doğru olmadığına inanmak, uzun yola giden birinin kazasız ve belasız dönmesi için arkasından bir kap dolusu su dökmek, küçük çocukların daha sağlıklı büyümesi için üzerinden geçilmemesi gerektiği, kara kedi görünce, kapı eşiğine oturulunca, mezarlıktan ağaç kesilince bunların uğursuzluk getireceğine inanmak, ölen birisinin üzerine sabah olana kadar bıçak konması batıl inanç çeşitlerine örnek olarak verilebilir. Hatta hapşıran birisine “iyi yaşa!” demek en sık görülen batıl inanç çeşididir.

Bu gibi inançlara bağlı olan insanlar, çok eski zamanlardan beri insan psikolojilerini manipüle ederek, gerçekliğine inandırmaya çalışarak bu inançları günümüze kadar taşıdılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here