Genel Kültür

Bayan ve Kadın Arasındaki Fark Nedir

Kadın ve erkek terimleri cinsiyet belirlemede kullanılır. Bay ve bayan ise hitap şeklidir. İnsanları bayan demeye iten toplumun algısı ve zihniyetidir. Bayan ve kadın kavramlarının ayrımı noktasında feminizmden uzak da aslen ne yatar? Bay-an diye yapılan kötü şakalar mıdır bu kavram üzerine tartışmalar yaratan sebep? Bayan diyerek kadın cinsel kimliğinden uzaklaştırılıyor. Bunun temelinde de erkek egemen sistemin topluma dayatmaları söz konusudur. Asıl yanlış olan kadın kelimesini çirkin ve ayıp bulan zihniyettir. Bu konunun bir diğer yansıması da kadın/kız diye ayrım yapmaktır. Bunu söylemekten utandığı için toplumumuzda bayan kelimesine sığınanlar mevcut. Hâlbuki cinsiyet ayrımında ayrıca kız diye bir cinsiyet yoktur sadece kadın vardır ancak bu kavramı içerisinde tekrar değişime uğratarak kullanılır.

Bunların küçük yaşta olanlarına kız/oğlan denir. Yani gelişimini tamamlamış her dişi birey bir kadındır. Kadın yerine bayan denildiği zaman karşı çıkılmasının en önemli sebebi de budur. Kız diye bir cinsiyet yoktur. O zaman yalnızca cinsiyet belirten kadın kelimesini ayıp olarak görüp bunun yerine bayan kelimesini yaygın hale getirenler için kafalarda neden kadın sorusu doğar. Çünkü erkek egemen toplumlarda kadın denilince hemen akla bireyin medeni hali gelir. Yani konu bireyin namusuna bağlanır. Ve sırf bu yüzden insanlar kadın yerine bayan diyerek işin içinden çıkarlar. İşin çıkış kısmı burasıdır. Konunun en önemli noktası da burasıdır çünkü kadın cinsiyeti bir söz etrafında sıkıştırılır.8 Mart Dünya Bayanlar ya da Hanımlar günü değil doğrusu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’dür.

kadin bayan

Kibarlık ve Niyet Meselesi

Kadın yerine bayan diyen çoğu kişinin savunması kibar olması ya da iyi niyetli olmasıdır. Bayan kavramıyla kadının cinselliğinden uzaklaştırılması ve kadın kelimesinin utanılacak bir şey gibi lanse edilmesinin iyi niyet konusunda kafaları karıştırdığı aşikârdır.
Öte yandan bir birey neden bayan demeyi kibarlık olarak görmektedir? Niçin kadın demek kaba bunun aksine bayan demek daha nazik gelmektedir? Peki, aynı şekilde erkek kelimesi de kaba mıdır? Bir erkeğin cinsiyetini tanımlamak için erkek yerine bay kullanılır mı? Hitap ederken “Bayan bir bakar mısınız? Demek neden normal gelir de “Bay bakar mısınız? Abes gelir? Toplumun kodlarını oluşturan bu düşüncenin arketipini kadının toplumdaki yeri oluşturur.

Dil ve Düşünce

Kadın ve bayan ayrımı yapmanın bir zihniyetin sonucu olduğunu yukarıda belirttik. Dil canlı bir olgudur. Dil ile düşüncelerimiz etkileşim içerisindedirler. Dil, bir yandan kelimelerle kendimizi ifade etmemizi ve iletişim içinde olmamızı sağlar diğer yandan da düşünceyi kendi içerisinde sınırlandırarak yeni bir düşünce kalıbı olarak onu hayata geçirir. Kavrama yeniden bir anlam yüklenir ve toplum onu istediği bağlamda kullanır. Kısacası kullanılan dil ile düşünülenler, yaşayış biçimlerinin tümü hayata yansıtılır. Dil ve düşünceler iç içe ise toplumda kadının yeri tekrar belirlenip dil ile bu pekiştirilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu