Bebeklerde Pişik Nasıl Önlenir

Yeni doğmuş çoğu bebeğin cildi aşırı hassas olduğundan ve bebek bezinde üreyen mikroplardan çabuk etkilenebilir durumda olduklarından pişiğe maruz kalırlar. Bebeklerde meydana gelen pişiğin en önemli sebebi dışkıdaki bakterilerin ve bezde beklemiş idrarın sebep olduğu amonyağın hassas deriye zarar vermesidir. Öte yandan bebeğin altının sık sık değiştirilmesi pişiğin önüne geçmekte yeterli bir yöntem de olmayabilir.

Bebeklerde Pişiğe Neden Olan Koşullar

Bebek bezi bölgesinin sürekli nemli kalması, hiç havalandırılmaması bölgede sürekli bakteri üremesine sebep olabilir ve bebeğin cildini pişik oluşumuna müsait hale getirir. Bunun yanı sıra, bazı bebeklerin cildi daha hassas ve alerjik olabilir. Bu durum da pişiğin oluşmasına etkendir. Sabun, ıslak mendil, bebek bezi gibi temizlik malzemelerinin içeriğindeki maddeler de bebeğin cildinin tahriş olmasına sebep olabilir. Kullanılan bebek bezinin bebeğin bedenine uygun olmamasından ötürü yaşanan sürtünmeler de pişiğe yol açar. Bebeğin beslenme biçiminin değişmesi (örneğin, anne bebek emzirmeyi bırakıp mama vermeye başladığında), bebeğin diş çıkarması, bebekte antibiyotik kullanımı gibi dönemlerde de cilt hassaslaşır ve mantar oluşumu riski artar. Egzama, çinko eksikliği gibi durumlar da pişiğe sebep olan koşullar arasındadır. Ayrıca ishal, idrar yolu rahatsızlıkları gibi hastalıklar dolayısıyla mikrop oluşumu artar ve bunlar da pişiğe sebep olurlar. Bebek bezinin sık sık değiştirilmemesi ve bölgenin iyi bir şekilde temizlenip kurulanmaması ise pişiğin en önemli sebeplerindendir.

Bebeklerde Pişik Nasıl Önlenir?

Bebeklerde pişik oluşmasını önlemenin en önemli koşulu bebek bezinin olduğu bölgenin temiz ve kuru kalmasını sağlayıp hava almasına izin vermektir. Bunun için belli aralıklarla bebeğe bez bağlamadan bölgeyi açık bir şekilde bırakmak gerekir. Bez her değiştirildiğinde bir süre bölgenin hava alması sağlanmalı, bez bebeğin vücudunu aşırı sıkacak şekilde bağlanmamalıdır. Böylece cildin hava alması sağlanmış olur. Bebeğe en uygun bez seçilmeli, büyük ya da küçük gelen bezler tercih edilmemelidir. Küçük gelen bezler bebeğin etini sıkar ve tahrişe sebep olur, büyük gelen bezlerse sızdırma yapar. Çinko oksit içeren merhemler ve bebeğin cildine uygun yağlarla pişik oluşumunu önlemek gerekir. Bebeğin altını her an ıslak mendille temizlemekle yetinmek yerine belli aralıklarla, özellikle büyük tuvaletini yaptıktan sonra ılık suda parfümsüz, bebek cildine uygun bir sabunla yıkamak ve sonrasında yumuşak bir havlu yardımıyla iyice kurulayıp bir süre hava almasını sağlamak gerekir.

Sentetik kumaştan yapılma bebek giysileri tercih edilmelidir. Bebeğin idrar ve dışkı renginin sık sık kontrol edilmesi, anormal bir durum fark edildiğinde doktora danışılması gerekir. Bebeğini emzirmeye devam eden annelerin bebeklerinin bağışıklığını da korumak adına beslenmelerine dikkat etmeleri, böylece hassasiyet riskini azaltmaları pişik gibi pek çok rahatsızlığın önüne geçilmesinde yardımcıdır. Bebeğin bez bölgesine zeytinyağı, bebek pudrası, mısır nişastası ve vazelin gibi ürünler sürerek pişiğin oluşumunu önlemek ya da pişiği kontrol altına almak mümkündür. Öte yandan bebeğin cildinin hassasiyetlerini doktor yardımı olmadan belirlemek ve kontrol etmek yeterli olmayacağından doğru tedavi sürecinde muhakkak bir hekim yardımına danışılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here